SİYASET
Giriş Tarihi : 27-01-2019 16:06   Güncelleme : 28-01-2019 15:48

İyi Parti'de Toplu İstifa Depremi

Mersin'de aralarında kurucu İl Başkanı İbrahim Özel ile 2 milletvekili adayının da bulunduğu çok sayıda kişi, düzenledikleri basın toplantısı ile İYİ Parti'den istifa ettiklerini açıkladı.

İyi Parti'de Toplu İstifa Depremi

İstifasını Novana otelde düzenlenen toplantıda duyuran İYİ Partinin eski Mersin İl Başkanı İbrahim Özel, ‘’Biz kandırıldık. Tüm Mersin’li hemşerilerimizden iyi partiye bilemeden oy istedik, bilemeden yanılttığımız için özür dileriz. Bize güvenenlerden özür dileriz’’ dedi.

Partisinin 24 Haziran'daki genel seçimlerde belirlediği aday listelerini eleştirerek, "Tanınmamış isimler ve illerin tasvip etmediği kişiler listelere konuldu. Yola çıkanlar yerine yolda karşılaşılanlar listelere konulmak suretiyle büyük bir vefasızlık gösterildi. Bu durum tabanı küstürdü. İttifakta CHP'nin yer alması, AK Parti'den gelecek oyları engelledi. 24 Haziran'da kimsenin ummadığı bir sonuç elde edildi, yani partimiz kaybetti. Geldiğimiz noktada İYİ Parti, CHP, HDP safında bu millete fayda sağlanamayacağına kanaat getirmiş bulunmaktayız" dedi.

Başta samimi, temiz ve gayretli insanlardan oluşan bu ailenin, son süreç içerisinde defalarca haysiyet ve onurunun zedelendiğini söyleyen Özel, şöyle konuştu:

"Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı, tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de birlik ve beraberliğini birkaç taşeron siyasi figür üzerinden bozmayı kendilerine vazife edinmiştir. Her yerde olduğu gibi Mersin'de de kendilerine küçük ekipler çıkarmaya gayret ettiler. İnsanlarımızı birbirine düşürmeye çalıştılar. Sonuçta Mersin'i kendi gelecek arzularına ve heveslerine pespaye ettiler. Mersin'de bizzat hanımefendinin namusuna saldırıldığında kendisini siper edenler bugün yerlerde yatarken, hanımefendiye saldıranlar, ‘'FETÖ'cü, paralelci' diyenler, kendisini siper eden o dava erlerinin üzerine basarak Meral Akşener ile yan yanadır."

Özel, konuşmasının sonunda tüm bu nedenlerden dolayı mensubu bulunduğu partisinden istifa ettiğini açıkladı.

"ODUNDAN BESLENEN KURDA PARTİYİ TESLİM ETTİ"

Haziran seçimlerinde partisi tarafından Mersin'de 6. sıradan milletvekili adayı olarak gösterilen Avukat Hasan Doydu ise, partiye giren kurdun ağacın çınar olmasının önüne geçtiğini söyledi.

Böylelikle partilerinin her geçen gün kan kaybettiğini savunan Doydu, "Bunun müsebbipleri Genel Başkan Meral Akşener'i evine gönderenlerle aynı aktörler veya merkezlerdir. Genel Başkan, sözde ikna edilmesiyle yapılan olağanüstü kongrede kendisini bu duruma düşürenleri artık eli çok daha güçlü ve temizleyecekken aksine onları baş tacı yaparak en kritik karar mekanizmalarını onların insafına bırakmıştır. Bugün ülkedeki en temel sorun demokrasidir. Ancak bizim toplum lider iradesi, dirayeti ve toplamı üzerinden tercih yapmaktadır. Genel Başkan, partinin ve hareketin lideri olmaktan imtina ederek, ağacı yiyip bitiren kurdu çekip atması gerekirken, odundan beslenen kurda kendisini ve partiyi teslim etmiştir. Böylelikle tüm umutlar seçim sonrası bitmiş, arkasından ilk yola çıkanları ortada bırakmış, iyi kötü oy veren seçmenin iradesine de sahip çıkmak yerine evine kapanmasıyla inandırıcılığını kaybetmiştir" ifadelerini kullandı.

Toplantıda Hasan Doydu'nun yanı sıra bir diğer milletvekili adayı Ülkü Cengiz de açıklama yaparak ‘’Kurt kışı geçirir amma yediği ayazı hiç unutmaz’’ mensubu olduğumuz partiden istifa edip iyi partiye geçtik ve orayı evimiz bilmiştik ancak bu parti bize ayaz yedirdi. Bizde yediğimiz ayazı hiç unutmayarak İyi partiden istifa ettiğini duyurdu.

Toplantıya istifa eden üyelerin herhangi bir partiye geçmiyeceklerini, yerel seçim sürecinde istifa edenlerin bir kısmının Hamit Tuna’yı diğerlerininde kendilerinin istediklerini adayı destekleyecekleri bildirildi.