GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-01-2019 14:24   Güncelleme : 23-01-2019 14:24

Çin zulmü altındaki Doğu Türkistanlıların Feryadı

Alperen Ocakları mersin il başkanlığı Doğu Türkistan’da yaşanan zulme dikkat çekmek amacı ile Erdemli Öğretmenevinde basın açıklaması yaptı.

Çin zulmü altındaki Doğu Türkistanlıların Feryadı

Bir avuç Doğu Türkistan sevdalısı insanın toplandığı açıklamada, Türk ve Doğu Türkistan bayrakları ellerden düşmedi. Basın açıklamasını Alperen Ocakları Mersin İl Başkanı Ayhan Solmaz yaptı.

Doğu Türkistanlı Erşidin Erkin, Zülfikar Ali ve Alimcan Turdi de birer konuşma yaparak Çin zulmü altında yapılan soy kırıma dikkat çektiler.

Doğu Türkistanlı Alimcan Turdi, kendisi ile telefonla görüştüğü için ailesinden 40 kişinin Çinli yetkililer tarafından alıkonulduğunu ve nerede olduklarının bilinmediğini söyledi. Anne babaları zalim Çinliler tarafından götürüldüğü için sahipsiz kalan çocukların da soğuktan donarak öldüğünü kaydetti.

Alperen Ocakları Mersin İl Başkanı Ayhan Solmaz, Erdemli öğretmenevinde yaptığı basın açıklamasında, Doğu Türkistan da yapılan zulme ve katliamlara dikkat çekti. Suçları Türk ve Müslüman olmak olan Doğu Türkistanlıların Suriyeliler kadar değerinin bulunmadığının altını çizdi. Solmaz, ‘’Tüm zulüm, katliam ve soykırıma rağmen Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz yurtlarını topraklarını terk etmediler ne olur onlara yardım edelim’’ dedi.

Urumçi, Uygur Türklerinin kan aldığını anımsatan Solmaz, bu mesele parti meselesi değildir diyerek, ‘’Nasıl Afrin beka meselesi ise Urumçi, Uygur Türklüğü de beka meselesidir. Uygur ve Urumçi Türkleri kan ağlıyor dünya ise sadece seyrediyor. Hani insan hakları nerede. Anlaşılan o ki, zulüm altındakiler Müslüman ve Türk olunca insan hakları da ortadan kalkıyor’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından zulümde hayatını kaybedenlerin ruhuna Fatiha okundu. Basın açıklamasında Büyük Birlik Partisi Erdemli ilçe başkanı Murat Turmuş da hazır bulundu.