GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2019 18:29   Güncelleme : 21-01-2019 19:38

Toroslar Karla Doldu, Vatandaşlar Keyfini Çıkardı

Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği, doğaseverleri Toroslar’ın zirvesinin karla dolmasını fırsat bilerek doğaseverleri kara götürürken vatandaşlarda kar yürüyüşü yaparak, kayarak ve piknik yaparak keyfini çıkardı.

Toroslar Karla Doldu, Vatandaşlar Keyfini Çıkardı

Doğa ile buluşma saati geldiğinde kar ya da yağmur yağışının etkilemediği doğaseverler havanın da açık olmasından istifade ederek gönüllerince karda yürüyüş yaparak sağlıklı kalmanın kurallarını yerine getirirken kimi vatandaşlar ise kar üstünde plastik poşetler üzerinde kayarak eğlenmeyi ihmal etmediler.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Emre Erçelik yaptığı açıklamada, dernek üyeleri ve doğaseverlerle Erdemli merkezine 40 kilometre, 2 bin 100 rakımda doğa ile buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Dağlarda kar var iken başka yerlerde yürümenin uygun olmayacağını dile getiren Erçelik, ‘’Erdemli ve Mersin merkezden Toroslar’ın zirvesi için kar yürüyüşüne gelen dostlarla gönlümüze göre yürüyüş gerçekleştirdik. Okulların kapanması doğa yürüyüşümüze ilginin daha yüksek olmasını sağladı. Hem zirvede yürüdük hem de gönlümüze göre kar üstünde piknik yaptık. Karda kayak yapmak için illa ki Palandöken’e, Uludağ’a ve Erciyes’e gitmeye gerek yok. Kar kalınlığının yüksekliği yer yer 50 ile 70 santime kadar çıkıyor. Bizler de burada geziyoruz. Bu yıl kar yağışı çok güzel’’ dedi.

Mersin Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğrencisi Fatma Özyılmaz, ders ve sınav stresini karda yürüyüş yaparak attığını ve dinlendiğini kaydetti.

‘’Ders ve sınav yükünü üzerimden atmak karda yürüyüşe çıktım. Benim için 30-40 santim yüksekliğinde karda yürümek iyi bir deneyim oldu, çok eğlenceliydi. Ormanlık alanda doğa ile iç içe kar üstünde yürüdük. Akdeniz sahilinde yaşadığımız için karda yürümek pek alışık olmadığımız bir durum. Deniz sahilinde yaşayan birisi olarak karda yürüyüp temiz havayı solumak bana iyi geldi. Şehrin sahteliğinden uzaklaşıp doğanın samimiyetine gelmek benim için unutulmaz anlardan birisi oldu’’ şeklinde konuştu:

Doğa yürüyüşlerine sürekli gitmesine rağmen karlı havada ilk kez yürüdüğünü belirten Aysun Yüksel, ‘’Genelde düz yolda doğa yürüyüşüne çıkıyordum ancak ilk kez kar üzerinde karlara bata çıka yürümek çok zevkli. Arkadaşım ile birlikte doğa ile iç içe şahane bir gün geçirdik. Evde oturmaktansa kendimizi doğanın kucağına attık’’ ifadesini kullandı.

Yürüyüş sonrası kar üzerinde piknik yapan doğaseverler kar üzerinde kaymayı da ihmal etmediler.