EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-01-2019 17:55   Güncelleme : 18-01-2019 17:58

Salkım Domates Üreticinin Yüzünü Güldürüyor

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, salkım domatesin üreticinin favorisi olduğunu ve fiyatının yüz güldürdüğünü söyledi. Şahin, “Geçen yıl aynı dönemde güz döneminde dikilen salkım domatesi fiyatının 3 liraya giderken bu yıl aynı dönemde 4 liradan alıcı bulması başta üreticiler olmak üzere bu sektörden kazanç elde eden herkesi sevindiriyor’’ dedi.

Salkım Domates Üreticinin Yüzünü Güldürüyor

Salkım domateslerinin iç piyasa talebini karşılamakta zorlandığını ancak yine de Irak, Romanya ve Suriye’ye de ihracatının yapıldığını belirten Şahin yaptığı açıklamada, ‘’Salkım domates geçen yıl aynı dönemde 3 liraya satılırken bu yıl 4 liraya alıcı buluyor. Tane domates ise başta İsrail ve Kuzey Irak’a ihraç ediliyor ve 3 lira 40 kuruştan satılıyor. Salkım domatesi özellikle büyük marketlerin müşterileri tercih ediyor. Domatesin talep ediliyor olması hem bizleri hem de üreticilerimizi sevindiriyor. İhracatın daha fazla olması bizleri daha fazla ’’ diye konuştu.

Rekoltenin düşük olmasına rağmen kalitenin çok yüksek olduğunu vurgulayan Rasim Şahin şöyle konuştu:

‘’Erdemli genelinde 27 bin dekar alanda örtü altı serada domates yetiştiriciliği yapılmaktadır ve yaklaşık 216 bin tona yakın da üretim sağlanmaktadır. Bu rakam ülke ve bölge ekonomisine limon üretiminden sonraki en büyük katma değerdir. Bu yıl hem yaylalarda hem de sahildeki seralarda yetiştirilen domateslerimiz iyi para etti çiftçimiz borçlarını temizledi. Limon piyasası çiftçiyi üzer iken domates piyasası ise yüz güldürdü. Yani domates güldürdü limon üzdü.  Üretimde tek sıkıntımız girdi maliyetlerinin yüksek olması. Domates fiyatları iyi gidince girdi maliyetini dengeliyor. Ben tüm çiftçilerimize bereketli ürünler, bol kazançlar diliyorum.’’