GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-01-2019 12:03   Güncelleme : 17-01-2019 12:03

Ayaşlıların Su Sevinci

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün uzun yıllardır su sıkıntısı çeken Erdemli ilçesi’ne bağlı Ayaş Mahallesinin içmesuyu sorununa son verdiği bildirildi.

Ayaşlıların Su Sevinci

Konuyla ilgili Meski’den yapılan açıklama şu şekilde; “Erdemli İlçesine bağlı Ayaş Mahallesi içme suyunu deniz kenarında bulunan Karapınar kaynağından terfili olarak karşılanmaktaydı. Mahallede mevcut içmesuyu tesisi kaynaktan pompalarla direk şebekeye basılarak beslenmektedir. Depo olmadığından su tüketiminin olmadığı ve şebekede yeterli su olduğu zamanlar mevcut şebekenin en üst kotunda bulunan tahliyeden su boşa gitmektedir. Mahalleye sürekli kesintisiz su verilebilmesi için 24 saat boyunca sürekli motopomp  çalıştırmak zorunda kalınmaktadır.

MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Ayaş Mahallesi içmesuyu sorunu gidermek için, gerçekleştirilen proje çalışmalar kapsamında; 1 adet 500 metreküplük depo, 1044 metre terfi hattı, 315 ve 280 milimetre çaplarında yaklaşık 2631 metre içmesuyu şebeke hattı döşenerek mahallenin içmesuyu sorunu son buldu.  Ayrıca İstikal Caddesinde açılan sondaj kuyusundan elde edilen saniyede 22 litre su ise terfi hattı ile 500 metreküplük depoya iletilerek mahalleye verilen içmesuyu miktarı artırıldı. Tamamlanan içmesuyu projesi ile yaşanan içmesuyu kaybının önüne geçilirken,  enerji israfı da son buldu.

MESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada: “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ın talimatları doğrultusunda yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde Karapınar kaynağından bulunan suyun düzenli dağıtımını ve su kaybını önlemek için yeni 500 metreküplük bir depo yapılmıştır. Kaynakta bulunan içmesuyu döşenen isale hattı ve terfi hattı vasıtasıyla yeni depoya ulaştırılmıştır.  Ayrıca Sondaj çalışması ile elde edilen saniyede 22 litre su ise yeni yapılan depoya iletimi sağlanarak mahallenin içmesuyu sorununu çözüme kavuşturulmuştur.” denildi.

‘Tuzlu ve Çamurlu Sudan Kurtulduk’

Mahallenin yıllardan beri su sorunu yaşadığını belirten Ayaş Mahalle Muhtarı Bayram Kurt: “Ayaş Mahallesi eskiden belde belediye ve dört mahalleden oluşmaktaydı. Yaklaşık 10 bin 500 konut yer almaktadır. Yaz aylarında nüfusumuz 50 bine kadar çıkmaktadır. Ayaşta yıllardır içmesuyu sorunu vardı. Özellikle kış aylarında su kaynağından çamur akıyordu, deniz yükseldiğinde de tuzlu su içiyorduk. Ayaşlı vatandaşlarımız yıllardır bu sıkıntıyla yaşadı. Bu sıkıntımızı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaza iletmemizle birlikte MESKİ yetkilileri mahallemize gelerek gerekli incelemelerin ardından  içmesuyu projesi hazırladılar. MESKİ yaptığı içmesuyu çalışması yeni bir depo yapımı, terfi hatları ile birlikte gerçekleştirilen sondaj çalışmayla elde edilen içmesuyunun depomuza iletilmesi sayesinde sağlıklı, kesintisiz bir içmesuyuna kavuştuk. Ayrıca Eski adı çanakçılar mahallemiz olan yerde içmesuyu hattı dahi yoktu.  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamazın talimatları ile MESKİ Esenpınar’dan 30 kilometre içmesuyu isale hattı döşeyerek mahallemizi içmesuyuna kavuşturdu. Mahalle sakinleri olarak Başkanımız adına hayrat çeşme yaptırdık. Bu hizmetlerden dolayı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a ve MESKİ yetkililerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.