EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-01-2019 11:50   Güncelleme : 17-01-2019 11:50

Mikro Kredi Mersin Şubesi Erdemli Birimi Açıldı

Özellikle bayanlara üretim yapmalarını teşvik için Türkiye Genelinde Faaliyet gösteren MikroFinans Mersin şubesi Erdemli birimi ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı hizmete girdi.

Mikro Kredi Mersin Şubesi Erdemli Birimi Açıldı

Erdemli birimi sorumluları Rümeysa Sezer ve Münevver Sayyol yaptıkları açıklama bayanlara mikrokredi sağladıklarının yanısıra Türkiye İsrafı Önleme Vakfına bağışta kabul ettiklerini bu vesileyle kendilerine yardımda bulunan Enis Kuyumculuk sahibi Enis Gür’e teşekkür ettiklerini belirterek, şunları söylediler;

“Tekfen Vakfı ve STK ların sağladığı finansmanla kurulan “Mersin Mikrofinans Şubesi”, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın 86. şubesi olarak 01 Ocak 2012 tarihinde Mersin de faaliyetlerine başlamıştır

Erdemli ilçesinde 11 Kasım 2013 tarihi itibariyle 165 dar gelirli mikro girişimciye ulaşılmış olup, toplam olarak 547.200,38TL mikrokredi dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

1 Ağustos 2018 itibari ile “Mersin Mikrofinans Şubesi / Erdemli birimi” olarak hizmete devam etmektedir.

Halen, Erdemli ilçesinde aktif olarak mikrokredi kullanan 120 mikro girişimci bulunmaktadır. Verilen mikrokredilerin dönüş oranı incelendiğinde,%100’lük bir mükemmel başarı görülmektedir.

Şeffaflık açısından, Bağımsız Uluslararası Denetim Kuruluşu PricewaterhouseCoopers’un bir sosyal sorumluluk projesi olarak, her yıl vakıf ve mikrokredi uygulamasını denetleyerek rapor sonuçlarını açıklamaktadır. Bu denetim raporları,www.tgmp.net sitesinde düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

Mersin Mikrofinans Şubesi/Erdemli Birimi’nde kredi kullanan mikro girişimcilerin almış oldukları mikro kredilerle “ticaret, işlem ve üretim, işletme sahipliği, hayvancılık, tarım, hizmetler” gibi işlerle uğraştığı görülmektedir” dediler. Erdemli genelinde mikrokredi vermeye devam ettiklerini belirterek başvurmak isteyenlerin LC Waikiki karşısındaki Rehberlik Araştırma Merkezinin içerisindeki merkeze başvurabilecekleri bildirildi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfına bağışta bulunan Enis Kuyumculuk sahibi Enis Gür’de bu tür kurumlara sahip çıkılması gerektiğini belirtti.