GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-01-2019 22:05   Güncelleme : 17-01-2019 09:56

Aşırı Yağışlar Erdemli’yi Vurdu, Milyonlarca Lira Zarar Var

Aşırı Yağışlar Erdemli’de Heyelan, Su Taşkını ve İhata Duvarını Yıktı, Kızkalesi’nde Akdeniz Kıpkırmızı çamura döndü. Zarar Milyonlarla ifade ediliyor, çiftçiler kara kara düşünüyor. Afet Bölgesi ilan edilmesini istiyor.

Aşırı Yağışlar Erdemli’yi Vurdu, Milyonlarca Lira Zarar Var

Mersin'in Erdemli ilçesinde yüksek kesimlerdeki karların yoğun sağanak yağışla birlikte erimesi sonucu Lemas Çayı taştı. 3 Bin dönüme yakın Narenciye bahçesi ve muz seraları su altında kaldı. Sarıyer Mahallesi'nde meydana gelen heyelan nedeniyle yollarda yaklaşık 30-40 metre yüksekliğinde kayma meydana geldi. Yaklaşık 600 dönüm narenciye bahçesini toprak yuttu. Aşırı yağışlar ayrıca Erdemli Sanayi Sitesinin beton ihata duvarının 150 metrelik bölümünün yıkılmasına neden olduğu bildirildi.

Aşırı yağışlar nedeniyle bölge çiftçisinin milyonlarca lira zarara uğradığı ve vatandaşların devletten yardım beklediklerini belirttiler.

Erdemli ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Sarıyer Mahallesi Bağlık mevkiinde aralıksız yağan sağanak nedeni ile heyelan meydana geldi. Akan çamur ve toprak, Sarıyer-Hacıhalil Arpaç mahallelerinin bağlantı yolunun kapanmasına neden oldu. Heyelan bölgesinde bulunan 600 dönüm portakal ve limon bahçesi de zarar gördü.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula ile Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin bölgeye giderek incelemelerde bulundu, çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, sabah saatlerinde bu yana toprak kaymasının devam ettiğini belirterek, Heyelan nedeniyle yaklaşık 600 dönümlük bir alan şu anda sürekli kayarak yer değiştiriyor. Eğer yağmur devam ederse, toprak kaymaya devam edecek. Bununla birlikte zarar daha da artacak. Çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz’’ dedi.

Sarıyer Mahalle Muhtarı Hacı Bekir Demirarslan, heyelan bölgesinde bir motosiklet kullanıcısının kayan topraklar altında kaldığını yaralanarak hastanede tedavi altına alındığını kaydetti.

Yaklaşık 600 dönümlük arazinin kayarak yok olduğunu ifade eden Demirarslan, “Can ve mal kaybımız yok ancak, heyelan bölgesinde yetişen limonları hasat etmemiştik. Buna da şükrediyoruz çünkü sürekli toprak kayıyor’’ şeklinde konuştu.

Bu arada, Lemas Çayı'nda taşkın yaşandı. Taşkın nedeni ile çay çevresinde narenciye bahçelerini, muz seraları, yazlık site ve tesisleri su bastı.

Lemas çayında meydana gelen taşkın su bölgelerinde inceleme yapan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, DSİ Bölge Müdürlüğü ile görüşerek ıslah çalışması yapılan bölgelerde kanal temizliği yapılması gerektiğini iletti. Su debisinin düşmesiyle birlikte temizliğe başlanılacağını kaydeden Kaymakam Kula, ‘’Allah afetinden esirgesin. Sarıyer Mahallemizde heyelan meydana geldiğini öğrendik ve incelemelerde bulunduk. Orada ciddi bir sorun var. Ayrıca Lemas Çayı üzerindeki su taşkını nedeni ile bölgede bulunan bazı muz ve narenciye bahçeleri su altında kaldığını belirledik. DSİ bölge Müdürlüğü ile görüşerek gereken çalışmaların yapılmasını sağladık. Bölgedeki insanlarımıza ve çiftçilerimize geçmiş olsun diliyoruz’’ diye konuştu.

Erdemli İlçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız sabahın ilk saatlerinden itibaren başta Sarıyer ve Limonlu olmak üzere aşırı yağıştan dolayı zarar gören yerlere ulaşarak gerekenleri yapması vatandaşların büyük takdirini aldı.

Limonlu Sulama Suyu Kooperatifi Başkanı Bünyamin Ergün ise, su taşkını nedeni ile bölgede yaklaşık 3 bin dönüm arazinin sular altında kaldığını kaydetti.

Erdemli Ziraat Odası Limonlu Delegesi Hidayet Oğuz da yaptığı açıklamada, Lemas çayının ıslah edilen bölümlerinin mutlaka her yıl temizlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Taşkın sular altında yaklaşık 3 bin dönümlük narenciye ve muz seralarının sular altında kaldığını vurguladı.

Muz üreticisi Ahmet Özmen bahçesinin ve muz serasının taşkın sular altında kaldığını söyledi.

Öte yandan turistik Kızkalesi beldesinde ise mintan deresinden gelen sel suları ile Akdeniz’in mavi sularının kızıla boyandığı görüldü.

Erdemli genelinde aşırı yağışlardan herhangi bir can kaybı olmazken milyonlarca mal kaybı olan ve umutları ile geçimleri bu bahçe ve seralar olan çiftçiler kara kara düşünerek devletten Erdemli'nin Afet Bölgesi ilan edilmesini istiyor.

Öte yandan Erdemli Belediyesi, meteorolojiden yapılan uyarılara karşı hazırlıklarını tamamladı. Bölgede beklenen şiddetli yağış ve fırtına uyarısına karşı önlemlerini arttıran Belediye, sahil bandında yaşanan deniz taşkınları için gece boyu çalışma yürüttü. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, yaptığı açıklamada tüm ekiplerin 7/24 teyakkuz halinde olduğunu ve vatandaşların mağduriyetini engellemek adına hazır beklediklerini ifade etti.

Gece boyunca ilçenin birçok yerinde eş zamanlı olarak çalışma yürüten Belediye, olası taşkın riskine karşı müdahalelere hazır bir şekilde bekledi. Özellikle sahil bandında meydana gelen deniz taşkını sebebiyle yolların kapanmasını engelleyen Belediye, iş makinaları ile gece boyu vatandaşa hizmet verdi.

Çalışmaların aralıksız devam edeceğini bildiren, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, gece boyu teyakkuz halinde bulunan çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, vatandaşların mağdur olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.