GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2019 17:05   Güncelleme : 08-01-2019 17:07

Erdemli'de Bir İlk Daha

​Erdemli Belediyesi yollarda uygulanan asfalt kaplama yerine, daha ekonomik ve mukavemet yönünden daha elverişli olan beton kaplama yol modeline geçiyor.

Erdemli'de Bir İlk Daha

Türkiye de bazı yerlerde olduğu gibi Erdemlide de denemesi yapılan bu yöntem, yapılan testlerden ve model uygulamalardan sonra belediye tarafından hayata geçiriliyor. Erdemli Belediyesi yol çalışmalarında yeni bir kaplama modelini uygulamaya başlayarak bir ilki daha gerçekleştiriyor.

Erdemlinin değişik bölge ve zeminlerinde değişik şartlarda test uygulamaları yapılan ve başarıyla sonuçlanan beton kaplama yol modeli Erdemli Belediyesince yaygınlaştırılarak yeni yapılacak tüm yollarda uygulanmaya konulacak.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, yıllardır Türkiye’de ve tüm Dünya’da yaygın olarak kullanılan asfalt kaplama yol modelinin giderek artan ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen çevre faktörleri karşısında bir arayışa girildiğini belirtti. Tollu, yeni bir model olan beton kaplama yol modelinin günümüz şartlarında daha cazip olduğunu ifade etti.

Erdemli Belediyesi olarak çağın gereksinimleri karşısında teknolojik ve ekonomik gelişmeleri de yakından takip ettiklerini vurgulayan Tollu, bir süredir Erdemlinin değişik bölgelerinde değişik şartlarda test çalışmaları yaptıklarını ve olumlu sonuç aldıklarını dile getirerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bilindiği gibi sıcak ya da soğuk asfalt kaplama modeli karayolları müdürlükleri ve belediyelerce yol yapımında yıllardır kullanılan genel bir uygulamadır. Dünya piyasalarında petrol fiyatlarının ve döviz kurlarının hızla artması ve sık sık değişkenlik göstermesi sonucu buna paralel olarak ta ana ham maddesi petrol olan asfaltın fahiş oranda fiyatının artması yol çalışmalarımızı ekonomik olarak zorlamaktadır. Ayrıca sağlamlık, dayanıklılık ve serilik bakımından yaptığımız testlerde aldığımız son derece olumlu sonuçlara dayanarak bundan böyle yol kaplamalarımızda beton yol uygulamasına geçiyoruz. Erdemli de örnek olarak Ayaş mahallemizde yeni düğün salonu yolunu bu yöntemle kapladık. Başlattığımız bu uygulama için ayrıca yeni bir yatırıma gerek duymadan daha öncede kullandığımız finişerle kaplama, sıkıştırma ve tesviye çalışmalarımızı aynen sürdürüyoruz. Bu çalışmayı önümüzdeki günlerde yaygınlaştıracağız. Erdemlimize hayırlı ve uğurlu olsun.”