GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2019 15:54   Güncelleme : 08-01-2019 15:59

Ayyıldız Gezginleri Kahramanlar İçin Yürüdü

Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği başkanı Emre Erçelik, dernek üyelerinin Erdemli’de Mersin Dağcılık Spor Kulübü Derneği (MERDAK) üyelerinin ise Mersin’in yüksek kesimlerinde Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yılı, Kars Sarıkamış’ta ve bu vatan için şehit düşen tüm vatan evlatlarının anısına yürüdüğünü söyledi.

Ayyıldız Gezginleri Kahramanlar İçin Yürüdü

Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Emre Erçelik,  Mersin'in kurtulması için canla başla mücadele eden, bu uğurda gözlerini kırpmadan canlarını veren binlerce kahramanı minnetle ve rahmetle andıklarını, belirterek onlara layık olmaya çalıştıklarını belirtti.

Her bir karış vatan toprağının ne kadar değerli olduğunu biliyor ve bu değeri gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını vurgulayan Erçelik şöyle konuştu:  

‘’Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği üyelerimiz hem Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamak aynı zamanda da vatan uğruna gözlerini kırpmadan veren kahramanlarımız için iki ayrı ekiple yürüyüş gerçekleştirdik. Bir ekibimiz Erdemli’de Kösbucağı bölgesinde yürürken diğer ekibimiz de Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Şükral Yalçın liderliğinde Mersin Dağcılık Spor Kulübü üyeleri ile birlikte Atlılar- Armut Alanı doğa yürüyüşünü gerçekleştirdi. Tabii bu yürüyüş yoğun kar yağışı altında 50 santimlik kar kalınlığında zor şartlarda tamamladı. Her iki ekibe vatan uğruna yaşamlarını yitiren kahramanlara gösterdikleri saygı ve hürmetten dolayı teşekkür ediyorum. Dernek olarak bizler sadece doğa yürüyüşü yapmıyor aynı zamanda manevi değerlerimizi de doğada yürüyerek yat ediyoruz.’’

Türkiye Dağcılık Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Yenal Gürsu Abayaz ise şunları dile getirdi:

“Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde, Türkiye Dağcılık Federasyonu Mersin İl Temsilciliğimiz ve Mersin Dağcılık Spor Kulübünden 42 dağcı arkadaşımız ile birlikte 104 yıl önce geri dönmeyi hiç düşünmeden Şehadete yürüyen Sarıkamış Şehitlerimiz için yoğun kar yağışı ve tipiye rağmen 2 bin rakımlı 12 kilometrelik parkuru tamamladık.

Bu anlamlı yürüyüşte ben ve diğer dağcı arkadaşlarım tam anlamıyla Sarıkamış ruhunu hissettik. Türkiye Dağcılık Federasyonu Mersin İl Temsilci olarak Aziz Şehitlerimiz için tertip edilen bu anlamlı etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Mersin Dağcılık Spor Kulübü (MERDAK) başkanı Hasan Karabulut da yaptığı teşekkür konuşmasında, ‘’Bilindiği gibi her yıl Mersin dağcıları olarak Ziyarettepe tırmanışımızı 3 Ocak Mersinimizin Kurtuluşu anısına gerçekleştiriyorduk. Bu sene bu tırmanışımızı iki önemli gün anısına yani 3 Ocak 1922 yılında düşman işgalinden kurtarılan Mersin ve 104 yıl önce Sarıkamış’ta Allahuekber Dağlarında şehit olan 90 bin asker anısına gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde bizlere destek veren Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne, Türkiye Dağcılık Federasyonu Mersin İl Temsilciliği’ne, Erdemli ve Kayseri’den gelerek bizlerle birlikte olan sporcu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Şükral Yalçın da Dağcılık Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Yenal Gürsu Abayaz, Mersin Dağcılık Spor Kulübü (MERDAK) başkanı Hasan Karabulut’a bu etkinliğe katılan tüm doğaseverlere teşekkür etti.