EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-12-2018 15:25   Güncelleme : 29-12-2018 16:23

İhracat Durdu, Limon Dalında Kaldı, Teşvik Biran Önce Çıkmalı

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin ilçenin en büyük geçin kaynaklarından olan Limon’un bu yıl para etmediğini ve alıcı olmadığından dolayı dalında kaldığını söyledi.Gazetecilere açıklamada bulunan Şahin, geçen yıl 2 lira 20 kuruştan dalında satılan limonun bu yıl 1 liraya alıcı bulamadığını belirtti.Desteklemenin ve teşviğin biran önce çıkmasını istediklerini belirtti.

İhracat Durdu, Limon Dalında Kaldı, Teşvik Biran Önce Çıkmalı

Geçmiş yıllarda limon ihracatına verilen ton başına 90 dolarlık desteklemenin bu yıl hala verilmediğini bu nedenle de ihracatçıların alım yapmadığını savunan Şahin, ‘’Limon kesim dönemi yarıyı geçti ancak hala limonlarımız dalında alıcı bekliyor. Eğer devletimiz desteklemeyi verirse hem ihracatın hem de alımların önü açılır üreticimizin de yüzü güler’’ dedi.

Türkiye’nin yüzde 65 limon üretimini tek başına karşılayan Erdemli’de yetişen limonun yüzde 70’i dalda beklediğini kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

‘’Erdemli ilçemizin ekonomisi domates ve limon üretimine bağlıdır. Domates bu yıl üreticisinin yüzünü güldürürken limon ise tamamen ekşitti. Erdemli ilçemizde 500 bin tona yakın limon üretimi gerçekleşmektedir. Ancak bu yıl alıcısı olmadığı için limonun yüzde 70’i dalında kalmıştır. Limonun dalından kurtarmak için tek çare var o da devletin limona desteklemeyi biran evvel açıklamasıdır. Buradan Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli başta olmak üzere Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a çağrıda bulunuyoruz. Emek verip yetiştirilen ürünlerin dalında çürümemesi için biran evvel destekleme priminin verilmesini istiyoruz. Verilecek olan destek hem ihracatın önünü açar hem de alımlar yapılarak ürünün dalında kalmasını ortadan kaldırır. Üreticimiz dört gözle desteklemenin verilmesini bekliyor.’’ Dedi.