EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-12-2018 18:06   Güncelleme : 27-12-2018 18:12

Rasim Şahin, 'Limona Teşvik Yolda'

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin limona teşvik için gerekli girişimleri yaptıklarını dile getirerek, “Limona Teşvik verilmesi için alınan karar Para Kurulunda imzada inşallah en kısa zamanda çıkacak” dedi.

Rasim Şahin, 'Limona Teşvik Yolda'

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, gerçekleştirilen delege seçimleri sonrası 71 mahallede 72 delegeye bir tanışma yemeği tertip ederek biraraya getirdi.

Saatçioğlu balıkçılıkta delegelere kaynaşma ve tanışma yemeği veren Şahin, odanın yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Rasim Şahin, delegelerin seçildikleri mahalleden sorumlu olduğunu belirterek, “Bundan sonra çiftçilerin sorunlarını ve yapılması gereken hizmetlerin neler olduğunun bilgisini bizlerle paylaşacak ve çözüm üretecek sizlersiniz’’ dedi.

Şahin, göreve geldiklerinde odanın borç batağında olduğunu ilk olarak odanın tüm borçlarını ödediklerini söyledi. Odamız hizmetlerinden danışmanlık hizmetinin devam ettiğini, sahada ziraat mühendislerinin görev yaptığını vurgulayan başkan Rasim Şahin şöyle konuştu:

‘’Odamız bünyesinde bulunan taş toplama makinesi, katı gübre dağıtma makinesi, çift sürme makinesi ve yükleme ile doğu batı ayrımı yapmadan çiftçilerimizin hizmetine sunmaktayız. İlçemizde yaşanan afetlerde çiftçimizle omuz omuza vererek yaraların sarılmasına katkıda bulunduk.

Fidan üretim tesisimizin daha iyi hizmet vermesi için İlçemizde alternatif ürün yetiştiriciliğinin önemi konusunda çiftçilerimizin bilgilendirilmesini sağladık. Fidan üretim tesisimizde kivi avokado ve ceviz fidanı üretimi yaparak ucuz, kaliteli sertifikalı fidan üretimi sağlamaktayız. Çiftçilerin istekleri doğrultusunda sertifikalı ucuz zeytin fidanı getirilerek dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

İlçemizin en önemli geçim kaynağı olan limona desteklemenin verilmesi konusunda Ankara’da ilgililerle görüşülerek Limona Teşvik yazının şu anda Para Kurulunda imzada olduğunu ve en kısa zamanda çıkacağına inanıyorum.

Aynı şekilde ilçemizde sera da yetiştiriciliği yaygınlaşan muz üretimi ve fiyat piyasasında oluşan düşüşün önlenmesi hususunda Ankara ile temasa geçilip bizzat Ankara’ya gidilerek kaçak ithal edilen muzun yurdumuza sokulması engellenmiştir.’’

Çiftçi eğitimlerine özellikle ihtimam gösterdiklerini dile getiren Rasim Şahin, mahallelerde Alata Araştırma Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile koordineli şekilde çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Üretimden pazarlamaya çiftçiyle el ele sloganı ile kırsal kesimdeki mahallelerde kurulan domates piyasasına delege arkadaşlarımızla birlikte katılarak piyasanın çiftçilerimiz lehine gerçekleşmesi konusunda hemfikir olduklarına vurgu yapan Şahin, bilgilendirme toplantısı ve düzenledikleri kaynaşma yemeğine katılmalarından dolayı delegelere teşekkür etti.