GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-12-2018 18:10   Güncelleme : 24-12-2018 19:29

Gidersen Görürsün, Görürsen Mutlu Olursun

Erdemli Ayyıldız Gezginleri, Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri Torosların zirvesinde karlar üzerinde doğa yürüyüşü yaptılar. Açık, karlı ve temiz havada yürüyerek bol oksijen depoladıklarını belirten dernek başkanı Emre Erçelik, doğa gezginleri olarak 2 bin rakımda Toroslar’ın gözde sedir ağaçları arasında, karlar üzerinde doğa yürüyüşü yapmanın zevkine eriştiklerini söyledi.

Gidersen Görürsün, Görürsen Mutlu Olursun

Erdemli ilçesine bağlı Toros Mahallesi Köpenkavak mevkiinde gerçekleştirdikleri 8 kilometrelik doğa yürüyüşü etkinliğine çocuklardan genci ve emeklisine kadar birçok kişinin katıldığını vurgulayan Erçelik, ‘’Ev hanımlarını evlerinden, emekli beyleri de kahvehanelerden çıkarak doğa ile buluşmaya davet ediyoruz. Doğa ile baş başa kalmak, temiz hava almak kahvehane köşelerinden ve boş oturmaktan daha güzeldir. Aramızda, öğretmeninden doktoruna, işadamından memuruna her meslek dalından doğasever bulunuyor. Gelin bize katılın hem sağlık için yürüyün hem de kahvehane alışkanlıklarından kurtulun’’ dedi.

Doğa yürüyüşüne eşi Elif Çalışkan ile birlikte katılan Şenol Çalışkan, yıllar önce böyle bir karlı havada geziye çıktığını belirterek, ‘’Bu gezi bana da eşime de çok iyi geldi. Biz emekliler zamanını hep evde ya da dışarıda boş geçiriyoruz. Bundan sonra arkadaşlarıma doğa yürüyüşlerine katılmalarını isteyeceğim karlar üzerinde yürümek çok güzelmiş. Bizim için süper oldu, bundan sonra hafta sonlarını dört gözle bekleyeceğiz’’ diye belirtti.

Elif Çalışkan ise, ev hanımlarının evden emekli beylerin de evden ve kahvehanelerden çıkmalarını istedi.

Doğa ile baş başa kalmanın önemine dikkat çeken Çalışkan, ilk kez böyle bir geziye kaldığını belirterek, ‘’Özellikle ev hanımları evlerden çıkıp bu güzellikleri görsünler. Ben ilk kez çıkıyorum ve neden daha önce gelmediğime de kızıyorum. Emekliler de bir kenara çekilip yaşamdan vaz geçmesinden doğaya çıkıp hayatı dolu dolu yaşasınlar’’ şeklinde konuştu.

Doğa gezisine kızı Gülce Naz Şenol ile birlikte katılan öğretmen Mehmet Şenol, geçen hafta kar gezisi için Kayseri, Erciyes’e gittiklerini bu hafta da Toroslar’ın zirvesindeki Köpenkavağı mevkiine gelerek yürüyüş etkinliğine katıldıklarını belirtti. Şenol, Toroslar’ın karı da Erciyes’i aratmayan özelliğe sahip. Kızımla hem yürüyüşümüzü yaptık hem de delilerce sine karda kaydık stresimizi attık’’ ifadesini kullandı.

Gülce Naz Şenol ise, zevkli bir kar yürüyüşüne katıldığını kaydetti. Doğa yürüyüşlerine katıldığında daha zinde olduğunu vurgulayan Şenol, ‘’Herkesi bu tür etkinliklere katılmaya davet ediyorum. Doğa gezilerine katılanlar çok mutlu oluyor katılmayanlar da pişmanlıklarını dile getiriyorlar. Ben çok mutluyum’’ diye kaydetti.

Emekli öğretmen ve Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği Genel Sekreteri Mutena Dilsizoğlu, uzun süre İç Anadolu bölgesinde öğretmenlik yaptığını kaydeden Dilsizoğlu ‘’Yıllarca karın içinde görev yapmama rağmen böyle neşe içinde gezip eğlenmemiştim. Yıllar sonra bu güzelliği dernek üyelerimizle birlikte yaşadım. Gezimize katılan herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Tuna Çelik de karlı havada genç sedir ağaçlarının içerisinde yürüyüş yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Yurdun her bir köşesinin ayrı bir değere sahip olduğunun altını çizen Çelik, ‘’Yurdumuzun güzelliklerini hep beraber keşfetmek gerekir. Bizler bu güzelliğe eriştik, herkesi de bekliyoruz’’ diye vurguladı.

Doğa gezisine katılan doğaseverler bir taraftan ‘’İp düğümü çözme’’ gibi oyunlar oynarken diğer yandan da hem piknik yaptılar hem de karda kayarak çocuklar gibi eğlendiler.