SPOR
Giriş Tarihi : 21-12-2018 19:31   Güncelleme : 21-12-2018 20:23

Anneler ve Kızları Birlikte Spor Yapıyorlar

Erdemli Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, Erdemli Kapalı Spor Salonunda erişkin kadınlara yönelik ilk kez Taekwondo spor kursu açtı. Çoğunluğu lisede okuyan genç kızlardan oluşan kursa, ev hanımı, çalışan ve esnaf anneler de eşlik ediyor.

Anneler ve Kızları Birlikte Spor Yapıyorlar

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ahmet Ateş, yaptığı açıklamada, kurum olarak talep edilen, mesleki, sanatsal ve kültürel kurslardan sonra Mersin genelinde Erdemli ilçesinde ilk kez ‘’Erişkin Kadınlara’’ yönelik savunma sporlarından olan Taekwondo spor kursu açtıklarını söyledi.

Son günlerde kadınlara yönelik şiddet olaylarının artması nedeni ile kadınlarımızın bu spora yönelmesinin önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Erdemli HEM’in açtığı spor kursuna genç kızların yanı sıra annelerin de katılmasının kendilerini sevindirdiğini ve kurslara ayrı bir renk geldiğini vurgulayan Ateş şunları söyledi:  

‘’Spor insanları başta teknoloji ve madde bağımlılığının yanı sıra tüm kötü alışkanlıklardan alıkoyduğu gibi zinde kalmasını da sağlar. Taekwondo Antrenörü ve milli hakemlerimizden kursu hocamız Sezen Boyar nezaretinde özellikle erişkin kadınlara yönelik açtık. Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri 25 kadınımız kursta sportif etkinliğe katılıyorlar. Kızlarını savunma sporu olan Taekwondo ’ya getiren anneler de kızlarıyla spora katıldıklarını gördük. Kursiyerlerimizin içinde esnaf da var çalışan memur anneler de var. Kızları ile annelerin de spor yapmaları bizleri ayrıca sevindirdi. Kursun kısa süre önce açılmasına rağmen kadınların kendilerini savunur duruma gelmeleri sevincimizi daha da artırmıştır. Spor yapmanın yaşı da zamanı da yoktur. Tüm kadınlarımızı spor kurslarımıza katılmaya çağırıyoruz. Kursumuza zaman ayırıp katılan tüm kadınlarımıza ve onlara desteklerini esirgemeyen ailelerine teşekkür ediyoruz.’’

Taekwondo kursu antrenörü ve hakemlerinden Sezen Boyar ise, erişkin kadınlara yönelik açtığı kurs sayesinde aldığı olumlu tepkilerden dolayı Taekwondo sporuna olan sevgisinin bir kat daha arttığını söyledi.

Taekwondo antrenörü olarak kadınlara spor yaptırmayı ve Taekwondo sporunu sevdirmekten mutlu olduğunu kaydeden Boyar, ‘’Erişkin kadınlara yönelik açılan Taekwondo sporu kursu Mersin genelinde ilk kez Erdemli’de açıldı. Açılan kurslar hep karışık açılıyor. Bu sadece erişkinlere ve sadece kadınlara yönelik açılan bir kurs. 10 kişiyle açtığımız kursumuzda şimdi 25 kadın sporcuya ulaştık. Her geçen gün talep artıyor ne yazık ki yerimiz yeterli değil. Bu sporu yapmak isteyenlere hakkı ile öğretmenin gayreti içindeyim. Bunlar nelerdir derseniz, kültürfizik, temel teknik, yakın savunma gibi eğitimlerdir. Aşırı talep var gelecek yıl kursiyer sayımızın 100 kişiye çıkmasını bekliyoruz’’ dedi.

-‘’KIZLARI İLE BİRLİKTE SPOR YAPIYORLAR’’-

Taekwondo spor kursuna kızıyla birlikte katılan ev hanımı Fadime Duran, kızı Sude Naz ile birlikte Taekwondo kursuna geldiklerini belirterek, ‘’Kadına olan şiddet her geçen gün artarak büyüyor. Çok şükür bizler bir şiddete uğramadık ancak bu demek değildir ki uğramayacağız. Başımızda kadının kutsiyetini bilen kadına değer veren ailelerimiz var. Ben her kadının imkânlar ölçüsünde savunma sporlarından bir tanesini öğrenmesini isterim.  Genç kız iken bu spora çok gitmek istememe rağmen bir türlü kısmet olmamıştı. Sezen Boyar hocamız ‘’Erişkin kadınlar’’ için kurs açtı, kısmetmiş ben de kızımla birlikte katıldım. Kızımın kötü alışkanlıklara bulaşmaması için getirdiğim bu kursa ben de katıldım. Önce kızıma yoldaş olayım derken kendimi spor kursunun içinde buldum iyi ki de katılmışım. İlk günler biraz zor gelse de şimdi alıştım ve neşe içinde kursa gelip antrenmanlara katılıyorum ve bu sporu çok seviyorum’’ dedi.

Ev hanımlarına spor yapmaları için tavsiyelerde de bulunan Duran, ‘’Benim kilom var, bu kiloyu nasıl vereceğim derdine düşen ev hanımları kendileri için mutlaka en az bir saat zaman ayırıp spor yapmaları önerisinde bulunuyorum. Ben kızımı spora getirirken şimdi onlarla birlikte kursa katılıyorum ve neşe içinde sporumuzu yapıyor evime de kuş gibi hafiflemiş olarak dönüyorum’’ şeklinde konuştu.

Kızı Adile Erdem ile birlikte Taekwondo spor kursuna katılan Leyla Erdem de, kendisinin çiftçi olduğunu belirterek, seralarda bahçelerde çalışan tüm bayanlara çağrıda bulunarak, ‘’Ben zaten akşama kadar bahçede ve sera içinde çalışıyor spor yapıyorum demeyin bir de gelin savunma sporu olan Taekwondo yapın. Ben savunma sporu olan Taekwondo’yu çok sevdim. Nasıl okumanın yaşı yoksa spor yapmanın da yaşı yok. Tüm hanımları spora davet ediyorum. Ben sevdim sizlerin de çok seveceğinizi umuyorum’’ dedi.

Erdemli’de esnaflık yapan Songül Keçef de, çok arzu etmesine rağmen çocukluk ve genç kızlıkta yapamadığı sporu şimdi kızı Zeynep Keçef ile birlikte yaptığını söyledi. Gün içinde kendi işyerlerinde işlerine baktıklarını akşamları ise kızıyla birlikte spor kursuna katıldıklarını vurgulayan Keçef, ‘’Yaşamayı, genç olmayı ve sporu çok seviyorum. Bizim spor yapmamıza imkân tanıyan destek veren eşimi çok seviyorum. Biz spor saatinde komşu gezmesini ve komşu kabulünü iptal ediyoruz. Sporumuzu yaptıktan sonra gelen misafirlerimizin başımızın üstünde yeri var. Her kadın spor yapmalı’’ ifadesini kullandı.

Songül Keçef’in eşi Ziya Keçef ise, eşi ve kızının birlikte spor yapmasından mutlu olduğunu dile getirerek, ‘’Eşim akşama kadar işyerinde hiç oturmadan çalışıyor. Akşam eve gitmeden önce spor saatini kolluyor. Spor saatimiz gelse de sporumuzu yapsak diye heyecanlanıyor. Bana düşen onların spor yayıp ruhen ve bedenen zinde kalmalarına yardımcı olmaktır. Eşim ve kızım severek bu spora gidiyor ben de onları severek izliyorum’’ diye kaydetti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli cenaze biriminde hocalık yapan Hasret Özler, ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’’ özlü sözünü hatırlatarak, ‘’Güçlü anneler ve güçlü nesiller’’ için Taekwondo sporunu yaptığını söyledi.  

Muhasebeci olduğunu söyleyen Ayşe Çınar, sporu sağlık için yaptığını belirterek, ‘’Neden Taekwondo spor derseniz. Aile içi ve kadınlara şiddetten dolayı savunma gereği duyuyoruz. Güçlü Türkiye ve güçlü kadınlar için Taekwondo ve spor diyoruz. Hanımlar gelin birlikte spor yapalım’’ vurgusunda bulundu.

Neşe içinde geçen antrenmanda kadınlara eşleri de destek veriyor. Antrenör Sezen Boyar, antrenman esnasında bir kadına bir erkeğin sataşmasını nasıl engelleyeceği ve kendini savunmasını ise eşi üzerinde gösteriyor.

Taekwondo antrenörü Sezen Boyar, kursun açılmasında desteklerini esirgemeyen Erdemli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Adem Kılıç, Halk Eğitim Müdürü Ahmet Ateş ve müdür yardımcısı Ali Cila’ya teşekkür etti.