GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-12-2018 19:21   Güncelleme : 08-12-2018 19:26

Karda Mahsur Kalan Yörükler Kurtarıldı

Erdemli’ye bağlı Hacıalanı Mahallesi Cavuruçtuğu Gölpınarı Mevkiinde yağan kar nedeni ile yaylada mahsur kalan Yörükler Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Şube Müdürlüğü karla mücadele ekipleri tarafından 12 saat süren çalışma sonucu kurtarıldı.

Karda Mahsur Kalan Yörükler Kurtarıldı

Erdemli ilçesine 60 kilometre mesafedeki Yörükler, 2 bin rakımda 50 santim kalınlığa ulaşan kar nedeni ile yollarının kapandığını bu nedenle de hayvanlara verilecek yemlerinin kalmadığını hayvanların telef olmadan yollarının Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından açıldığını dile getirdi.

Karda mahsur kalan Yörüklerden Mehmet Koçaç yaptığı açıklamada, ‘’Kar yağışı başladığından bu yana üç gündür 2 bin rakımda mahsur kaldık. Eşim ve çocuklarım kar yağışının yoğunluğundan dolayı Mersin Afet Koordinasyon Merkezini aramışlar. Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Şube Müdürlüğü karla mücadele ekipleri gelerek yollarımızı açtı ve kardaki esaret bitti. Şimdi Torosların zirvesinden sahile kışlak yurdumuza inme vakti’’ dedi.

Komşuları Ali Akça ile birlikte 5 ailenin daha karda mahsur kaldığını bazı ailelerin kendi imkânları ile kurtularak bölgeden ayrıldığını ve iki ailenin karda mahsur kaldığını vurgulayan Koçaç, şöyle konuştu:

‘’Eğer kar yağışı esnasında koyunları yola sürse idik çok zayiat verirdik. Bunu göze alamadık ve geceyi burada geçirmeye karar verdik. Meteorolojiden öğrendiğimize göre, yüksek kesimlerde karla karışık yağmurlu yağışın olacağı bildiriliyordu. Biz de o nedenle ağırdan aldık ancak gece kar yağışı şiddetlenince çocuklarımız endişelenip yardım istemişler. Sağ olsun belediye ekibi gelerek yollarımızı açtı sağılığımız yerinde mallarımızı da sağ salim sahile indireceğiz.’’

2 bin rakımlı yaylada yer yer 50 santimi bulan kar kalınlığı nedeni ile yolları kapalı kalan Yörükler Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Şube Müdürlüğü karla mücadele ekiplerinin 12 saat süren çalışması sonucu kurtarıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri ayrıca dağda mahsur kaldığı sanılan bir avcı köpeğini de donmaktan kurtardı.