GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-12-2018 20:37   Güncelleme : 03-12-2018 22:38

Doğaseverler Dağcı Ferhat Adalı İçin Yürüdüler

Mersin’li doğaseverler geçtiğimiz hafta içinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı ve Dağcı Ferhat Adalı anısına Güzeloluk - Büyük Sorkun arasında 18 kilometrelik yürüyüş yaptı.

Doğaseverler Dağcı Ferhat Adalı İçin Yürüdüler

Mersin Dağcılık Spor Kulübü Derneği (MERDAK), Silifke Poyraz Doğa Sporları Kulübü, Taşeli Doğa Sporları Grubu, Bozyazı Turkuaz Doğa Sporları Kulübü ve Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği üyelerinden oluşan yaklaşık 150 kişilik doğasever katıldı.

Erdemli ilçesine bağlı Güzeloluk Mahallesinden Sorgun Mahallesine kadar İbrahim Doğan rehberliğinde yaklaşık 18 kilometre yürüyüş gerçekleştirildi.

Ferhat Adalı anısına gerçekleştirilen yürüyüş öncesi Türkiye Dağcılık Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Yenal Gürsu Abayaz, Mersin Dağcılık Sporu Kulübü Başkanı Hasan Karabulut ile Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü yönetim kurulu üyesi Emre Erçelik birer konuşma yaptı.

Dağcılık Federasyonu Mersin İl Temsilcisi Yenal Gürsu Abayaz, ‘’Türk dağcılığının gelişmesi ve insanlarda doğa ve dağcılık sevgisinin aşılanmasında Ferhat Adalı ağabeyimiz bizlere büyük katkılar sundu. Geç tanıdığımız ancak erken kaybettiğimiz Ferhat Adalı anısına bu yürüyüşü gerçekleştiriyoruz, bundan sonra her 2 Aralık günü geleneksel olarak Ferhat Adalı anısına yürüyeceğiz ve anısını hep canlı tutacağız’’ dedi.

Mersin Dağcılık Spor Kulübü Başkanı Hasan Karabulut da yaptığı konuşma da, Güzeloluk-Sorgun rotasını ‘’Mersin’de milli mücadelenin ilk ateşinin fitili Güzeloluk’ ta yakılmış, Kuvayı milliye ilk buradan harekete geçmiş. Milli mücadele ruhu ve anılarını yeniden canlandırmak ve o anları yaşatmak amacı ile 2 Aralık’ta yürüyüş düzenlemek için bizlere teklifte bulunmuştu. Şimdi arkadaşımızın anısına yürüyoruz ve bu yürüyüş her yıl geleneksel olarak sürdürülecektir’’ diye konuştu.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Emre Erçelik te konuşmasına, Ferhat Adalı bizlere doğayı ve dağcılığı sevdiren bir liderdi diye başladı.

Erçelik, ‘’Dernek olarak Ferhat Adalı ağabeyimizin hayata geçirmek üzere tasarladığı projelerini bizler devralıyor ve onun düşüncelerini hayallerini bir bir yaşama geçireceğiz. Çünkü Ferhat Adalı ağabeyimiz bizlere bölgemizin tanıtımını yapmak için dağcılık ve doğa sporlarına önem vermemiz gerektiğini söylerdi. Dağcılık sporunu okullara yaymak ve bu sevgiyi daha küçükken aşılamak gerektiğini anlatırdı. Seni hiç unutmayacağız ve de senden aldığımız bayrağı hep yükseklere taşıyacağız’’ şeklinde konuştu.

Ferhat Adalı anısına gerçekleştirilen yürüyüş sonrası Erdemli belediyesi ikram aracı sıcak çorba ikram ederken Sorgun Mahallesi muhtarlığı da doğaseverlere çeşitli ikramlarda bulundu.