GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-11-2018 19:22   Güncelleme : 28-11-2018 19:22

Erdemli Narenciye Festivaline Renk Kattı

4 yıl aradan sonra yeniden yapılan 6. Mersin Narenciye Festivaline Erdemli Ziraat Odası ve limon renk kattı.

Erdemli Narenciye Festivaline Renk Kattı

Festival de 70 ton Narenciye kullanılarak araç süslemeleri ve festival alanı süslemesi yapıldı. 30 Ülkeden 700 Gösteri sanatçısı katıldı. Narenciye Festivali bu yıl çok canlı ve şenlik havasında geçti. Erdemli Ziraat Odası da festivalde hem stant kurdu hem de kortejde limon paketleme tezgahı aracıyla katıldı.

Ziraat odası standında gelen misafirlere taze Erdemli limonu ile yapılan limonata ikramı yapıldı. Kortej geçişi esnasında Erdemli Ziraat Odasını temsil eden araçta ‘’Limonun başkenti Erdemli’’ vurgusu yapıldı.

Festivale katılarak odamız standını ziyaret eden milletvekili ve bürokratlara limon çiftçisinin sorunları dile getirildi. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ‘’Gerçekten de narenciye, ilimiz tarım sektörünün ana omurgasını oluşturmaktadır. On binlerce aile için geçim kaynağı durumundadır. İlimiz narenciyede Türkiye ortalamasının yüzde 30’unu, limonda ise yüzde 70’ini üretmektedir. Bu nedenle, Mersin’de festival konusu olmaya en uygun ürün narenciyedir’’ dedi.

Şahin, festivalin ara verilmeden her yıl yapılmasının ilimiz ve Yetiştirdiğimiz Narenciye ürünlerinin tanıtımı için gerekliliğini dile getirdi.

Rasim Şahin, festivalin amacını ise şöyle açıkladı: ‘’Narenciye ürünümüzü yerel, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak 
narenciye meyvelerinin tüketimini artırmak ve marka değerini yükseltmek amaçlanmıştır.
Narenciyede kapasite  artışı ve pazarlama şansını çoğaltıcı etki yaratmak Mersin’in tanıtımı ve ilimize dikkat çekmek,
ilde turizmin canlandırılmasına destek olmayı amaçlamaktadır.


Kent estetiğini ve imajını yükseltmek, kentle narenciyenin özdeşleşmesine katkı sağlamak, ilde geleneksel bir ürün festivali oluşturmak hedeflendiğini vurgulayan Şahin,
‘’Kentte her kesimin ve yaşayanların katkı koyacağı  çok renkli, farklı ve ortak bir faaliyet oluşturmak amacıyla dört yıl aradan sonra yeniden yapılması mutluluk vericidir. Biz narenciye üreticisi olarak bu tür etkinliklerin her zaman faydalı olacağına inanmaktayız.’’