GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2018 18:05   Güncelleme : 25-11-2018 18:05

Saygıdeğer Öğretmenlerimizin Ellerinden Öpüyoruz

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla ilçemizde kutlama programları düzenlendi.

Saygıdeğer Öğretmenlerimizin Ellerinden Öpüyoruz

Kutlama programının ilki Erdemli Belediyesi Sahil Parkı Dr. Devlet Bahçeli Meydanında ilçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Karaağaç’ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı.


İkinci tören 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirildi. Törenlere Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkan Vekili Şevki Şevk, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Derin, AK Parti Erdemli ilçe başkan Yardımcısı Fatih Aktaş, MHP ilçe başkanı Fatih Serin, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Karaağaç, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, "Burada 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programını gerçekleştirmek için toplanmış bulunuyoruz. Bu onurlu öğretmenlik mesleğini yapan bir kişi olmanın kıvancıyla hepinizi en içten duygularımla saygı ve sevgiyle selamlıyor. Kutlama programımıza hoş geldiniz diyorum.

24 Kasım’ın Öğretmenler günü olarak kutlanmasının kısa bir açıklamasını yapacak olursak;

"Bakanlar Kurulu, 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanı verilmesini karara bağlamış ve bu karar 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Talimatnamesinin yayınlanması ile resmileşmişti.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981'de, "başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.

Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarına ulaşmayı öğreten, yönlendiren ve değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir.

Konfüçyüs’ün dediği gibi; “Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir.”  Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen olduğu gibi, en çok sevende öğretmendir.

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri ve gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşmasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar.

Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. 

Meşhur bir filozofa: “Servet ayaklarınızın altında olduğu halde neden bu kadar fakirsiniz.” diye sorulduğunda, Ona ulaşmak için eğilmek lazım da ondan, demiş. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir.

Unutulmamalıdır ki; Öğretmen bir ayna gibidir. Öğretmene bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, sevgiyi, başarıyı ve geleceği görmelidir. Bu nedenle Öğretmen; sadece okulda değil okul dışındaki yaşamında da tavır, davranış ve hareketleri ile örnek teşkil etmelidir.

Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven idealist, her an muhtaç olduğumuz doktor, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen. Bugünü değil yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da biz öğretmenler başaracaktır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk  “Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti sizin becerinizin ve fedakârlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet: fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir.” Sözleri ile öğretmenlerin görevlerindeki yüceliği ve önemi belirtirken önemli bir de sorumluluk yüklemektedir. Tüm öğretmenlerimizin bu görev ve sorumluluklarını yerine getirme gayreti içinde oldukları inancıyla, sözlerimi bitirirken,

Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, Ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allahtan Rahmet,  emekli olan öğretmenlerimize uzun ve huzurlu bir hayat ve görevleri başında olan öğretmenlerimize de yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum. Saygılarımla.’’ dedi.

Programda emekli öğretmenler adına Osman Düzgün günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Erdemli Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin tertip ettiği programda Emekli olan öğretmenler plaket ve çiçek verildi. Bunun ardından 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tertip edilen fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğretmenlere hediyeleri verilirken jüri üyelerine de teşekkür belgesi verildi.

Erdemli Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı orotorya ile proğram sona ererken Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve protokol mensupları Fotoğraf yarışmasında derece giren fotoğrafların sergisi gezildi.