KADIN
Giriş Tarihi : 25-11-2018 16:42   Güncelleme : 26-11-2018 00:33

Erdemli’de “Kadına Şiddete Hayır” Yürüyüşü

AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanlığınca Erdemli’de '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü' dolayısıyla “Kadına ve her türlü şiddete karşı duyarlılık oluşturmak üzere” yürüyüş düzenlendi ve tiyatro sahnelendi.

Erdemli’de “Kadına Şiddete Hayır” Yürüyüşü

Yürüyüşe AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Mavioğlu Öner, Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım, Belediye Başkan Aday Adayları Nezir Arslan, Serdal Kaya, Nebi Karagöz, Musa Mutlu, Halit Çortul, Mustafa Yılmaz, AK Parti İlçe Kadın Kolları üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı.

AK Parti İlçe binası önünden başlayan ve kadınların ellerinde kadına şiddete dikkat çekmek için hazırladıkları pankartlarla 1. Plaj yolundan Öğretmenevine kadar çeşitli sloganlar atarak yürüdüler.

Öğretmenevindeki basın açıklamasında Erdemli İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım’ın selamlama konuşması ile başladı.

Yıldırım Kadına ve her türlü şiddete karşı olduklarının altını çizerek katılanlara teşekkür etti.

AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Mavioğlu Öner’de yaptığı konuşmada bu etkinliğin tüm Türkiye’de eş zamanlı yapıldığını, kadına şiddetin kabul edilemeyeceğinin altını çizerek, “Kadın Kadının kurdu olmasın, kadın kadının dostu olsun, birlik ve dayanışma içerisinde olmalıyız” dedi.

Öner, AK Parti hükümetlerinin kadına şiddete karşı yapmış olduğu kanun ve yönetmelik ve sığınma evleriyle ülkede kadına adeta kol kanat gerdiğini belirterek AK parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam tarafından yapılan açıklamayı okudu.

Aysel Mavioğlu Öner açıklamasında şunları söyledi:

"AK Kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu dün olduğu gibi bugün de dile getirmekten vazgeçmiyor, ekonomik ya da kültürel hiçbir gerekçenin ardına sığınılmasına müsaade etmeden kadına yönelik her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz." ifadesini kullandı.

Öner, medeniyetlerinin yüzyıllar boyunca aktardığı din, ahlak, şuur ve vicdan öğretilerinde, kadına ve kız çocuklarına uygulanan kötü muameleyi görmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Yüzyıllar öncesinden, henüz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yokken, kadın erkek ayırmadan insani bir mesajın dünyaya yayılmasına öncü olan Hazreti Peygamber'in sözünü hatırlamak ve hatırlatmak gerekir. 'İnsanlara merhamet etmeyene, Allah da merhamet etmez.' Kadın erkek ayrımı yapmadan bir yaşam biçimi olarak tüm insanlığa karşı kötü muameleyi bizlere men eden dinimizin, kadına ve kız çocuklarına uygulanacak kötü muameleyi kabul etmesi de mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların şiddete karşı korunması ve yasalarla güvence altına alınmasının önemine işaret eden Öner, Türkiye'nin toplumsal cinsiyet eşitliğini temin etmek adına hem uluslararası düzeyde kabul edilen anlaşmalara imza atarak hem de mevzuatında köklü değişiklikler yaparak kadınların güçlenme ve kendilerini gerçekleştirme süreçlerine katkı sağladığını ifade etti.

Öner, AK Parti'nin kurulduğu günden itibaren, kadınların iş ve aile hayatlarını dengeleyebilmeleri için kolaylaştırıcı düzenlemeler getirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"AK Parti her alanda kadınların varlığının normalleştirilmesi için çalışmalar yaptı. Kadınlar aynı anda ailede, işte ve siyasette ve daha nice birçok alanda özne ve aktör olarak varlık göstererek her alanda iradelerini ailenin ve toplumun yararına kullanıyorlar. Bulundukları her pozisyonda yalnızca cinsiyet temelinde bir temsil durumunda kalmadan, kadın olduklarının farkında olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Hayal ettiklerinin yalnızca kendi yararına olmadığını, ailesinin ve içinde yaşadığı toplumun da yararına olduğunun bilincinde hareket ediyorlar."

AK Parti İl Kadın Kolları İnsan Hakları Başkanı Avukat Şükran Bilgiç Mucan tarafından etkinliğe katılan kadınlara şiddetle karşılaştıklarında hukuki olarak ne yapmaları gerektiğini ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini ve kanuni hakları anlatıldı.

Konuşmaların ardından Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü usta öğreticileri tarafından hazırlanan “Kadına ve her türlü şiddete hayır” konulu tiyatro oyunu sahnelendi.

Proğram İl ve İlçe Kadın Kolları başkanları Öner ve Yıldırım’ın kadınlara çiçek takdimi ile sona erdi.