SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-11-2018 16:43   Güncelleme : 23-11-2018 16:43

Öğrencilere Diş Taraması

Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı ekibi Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilere diş sağlığı eğitimi verildi, diş taraması yapıldı, diş fırçası ve mecunu dağıtıldı.

Öğrencilere Diş Taraması

Konu ile ilgili açıklama yapan Erdemli İlçe Sağlık Müdürü Selim Loğlaroğlu şunları söyledi; “Ülkemizde 19-25 Kasım “ Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.  Bilindiği üzere ağız sindirim sisteminin başlangıcıdır. Alınan besinler dişler yardımıyla sindirime hazırlanır. Güzel ve sağlıklı dişler; insanın konuşmasında, görünüşünde, kendine güveninde ve genel ruh sağlığında olumlu etkiler yaratmaktadır.

Diş çürükleri ise koyu renkli lekeler ve oyuklar şeklinde tanımlanır. Önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır. Ülkemizde insanlarımızın %90 nın üzerinde tedaviye muhtaç dişeti hastalıkları, diş çürükleri ve diş eksikliği mevcuttur.65 yaş üstü insanımızın dişsizlik oranı %67dir. İlköğretim çağındaki çocuklarda çok yüksek oranda diş çürüğü olduğu gibi diş hekimine gitme alışkanlığı da batı ülkelerinde yılda 5 iken ülkemizde 1 in altındadır. Diş tedavileri ise zahmetli ve pahalı tedavilerdir.

Bu nedenle genç bir nüfusa sahip ülkemizde özellikle çocukluk döneminde verilecek eğitimler ve koruyucu önlemler önem kazanmaktadır.

Bu kapsamda Erdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Birimi olarak 22.11.2018 tarihinde Arpaçbahşiş Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfında eğitim verildi, tarama yapıldı ve diş fırçası ile macunu dağıtıldı.

Sağlıklı bir ağıza ve dişlere sahip olmak için dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar ise şöyledir:

-Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce mutlaka dişler fırçalanmalı

-Diş aralarını temizlemek için diş ipi kullanılmalı (temizlenmeyen yiyecek artıkları ağız kokusuna ve dişeti problemlerine sebep olur)

-Ayrıca dil yüzeyi de fırçalanmalı

-Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışılmalı ve öğün aralarında bir şey yememeye gayret edilmeli

-Diş hekimine düzenli aralıklarla 6 ayda bir başvurmak çürükleri önlemede ve erken yakalamada en iyi yoldur” dedi.