GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2018 21:05   Güncelleme : 21-11-2018 21:05

EZO Başkanı Şahin “Meralarımıza Sahip Çıkalım’’

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin Erdemli’lerden mera alanlarına sahip çıkılması çağrısında bulundu. Oda Meclis Toplantı Salonunda İlçe Mera Teknik Ekip Toplantısında Meralarda otlatılan hayvan sayıları ve hali hazırdaki meraların durumu hakkında bilgiler verildi.

EZO Başkanı Şahin “Meralarımıza Sahip Çıkalım’’

Toplantıya katılan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin’in de katıldığı toplantıda, ilçe Mera Teknik Ekip Başkanı Ziraat Mühendisi Durmuş Özkara bilgiler verdi.

Erdemli mera alanlarında otlatma gün sayısının 180, otlatma derecesinin yüzde 60, dekara yeşil ot verimi ise Toros merasında 240 kilogram, Sorgun merasında 200, Güzeloluk-Akpınar merasında 210, İlemin merasında 120.  Elvanlı merasında ise 500 kilogram olarak tespit edildiğini belirten Özkara şu bilgileri verdi:

‘’Küçükbaş hayvanlar için günlük yeşil ot ihtiyacının 5 kilogram olması hesabıyla, ilçe hudutlarındaki toplam mera alanlarında otlatılması gereken küçükbaş hayvan sayısının 23 bin 741 adet olması gerekirken, otlatılan mevcut hayvan sayısının yavru doğumları ile birlikte yaklaşık 40 bin civarında olduğu belirlenmiştir. Bunun ise mera alanlarında yoğun otlatmayı beraberinde getirdiği tespit edilmiştir.

Yapılan incelemeler ve hesaplamalardan da anlaşıldığı üzere, Erdemli ilçesi hudutlarındaki mera alanlarının 23 bin 741 küçükbaş hayvana yeter kapasitede olduğu görülmektedir. Büyükbaş hayvan birimi ile 2 bin 374 BBHB yeter kapasitede olduğu ancak mevcut hayvan sayıları dikkate alındığında yaklaşık 40 bin küçükbaş hayvanın otlatıldığı bunun ise 4 bin büyük baş hayvana denk geldiği, yoğun otlatmanın söz konusu olduğu meralarda ıslah çalışmalarının yapılarak ot veriminin arttırılmasının sağlanması gerektiği anlaşılmaktadır.’’  

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin’de yaptığı konuşmada,  Erdemlilere çağrıda bulunarak Meraların korunması gerektiğini bunun içinde Mera Birlikleri ve Muhtarların bilgilendirilmesi gerekmektedir belirterek, ‘’Oda olarak bize düşen ne varsa elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız’’ dedi.

Toplantıya EZO Başkanı Rasim Şahin, İlçe Mera Teknik ekibi, Milli Emlak Müdürlüğünden Ercan Göl, Kadastro Müdürlüğünden Kadastro Teknik Elemanı Turgay Arı, Erdemli Ziraat Odası Genel Sekreteri Ziraat Mühendisi Aydın Çiftçi katıldı.