GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2018 20:58   Güncelleme : 21-11-2018 20:58

Bu Ağaçların Kimliği Var

Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü bir ilke imza atarak 'Ağaçlarımızı Tanıyalım' projesi kapsamında ağaçlara, kimlik kartı çıkarttı.

Bu Ağaçların Kimliği Var

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaçlara asılan kimlik kartlarında familyası, cinsi, türü ve anavatanı yazılıyor. Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, farkındalık ortaya koymak için projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, "Doğada sayısız ağaç türleri yer alıyor. Biz bu ağaç türlerinin ne kadarını biliyoruz ve tanıyoruz? Maalesef her gün önünden defalarca geçtiğimiz oksijen kaynaklarımızı hiç tanımıyoruz. Bunun sonucu olarak da doğadaki bitkileri daha iyi tanımamız için, Orman İşletme Müdürlüğü'nce işletmemiz bahçesindeki her ağaca bir kimlik kartı çıkarıldı’’ dedi.

Çelik, amaçlarının işletme müdürlüğünü ziyarete gelen vatandaşların, öğrenciler ve konukların ağaçlara baktığında, o ağaçların türünü ve anavatanı konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak istediklerini kaydetti.

Çelik, şu ana kadar 30 ağaç çeşidine kimlik kartı çıkarttıklarını ifade ederek, "Bu kimlik kartları daha birçok ağaç çeşidimize takılacak. Projemizi Erdemli geneline yaymak ve Orman İşletme Bahçeleri dışında parklarda, çay bahçelerinde ve diğer alanlarda bulunan ağaçlara da kimlik kartı hazırlayıp takacağız. Amacımız, insanlarımız doğada yetişen ve büyüyen, oksijen kaynağımız olan ağaçlarımızı tanımaları ve onları korumalarıdır" diye konuştu.