GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2018 17:32   Güncelleme : 20-11-2018 17:38

Limonlu'da Doğa Korumadan “Hint Bülbülü ve Saka Kuşu’’ Operasyonu

Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliği ekipleri Erdemli ilçesine bağlı Limonlu Mahallesi’nde bir kişinin tuzaklarla “Hint Bülbülü ve Saka Kuşu’’ yakaladığına yönelik aldığı ihbarı değerlendirerek kuş tuzağının yapıldığı eve operasyon düzenlendi, operasyonda 50 Hint Bülbülü ve Saka Kuşu ile kuşları yakalamakta kullanılan file ve tuzaklar ele geçirildi.

Limonlu'da Doğa Korumadan “Hint Bülbülü ve Saka Kuşu’’ Operasyonu

Edinilen bilgiye göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Koruma Erdemli Şefliği ekipleri, nesli tükenmekte ve koruma altında olan “Hint Bülbülü ve Saka Kuşununun’’ yasa dışı yollardan tuzağa çekerek yakalayan Fadi İstanbouli adlı Suriyeli olduğu ileri sürülen vatandaşın olduğu eve operasyon düzenledi. Operasyonda 42 tane saka kuşu, 8 tane Hint Bülbülü olmak üzere 50 kuş ve tuzaklar ele geçirildi.

Saka kuşlarını niçin yakaladığı sorulan Suriyeli vatandaş Fadi İstanbouli ‘’Kuşları satmak için değil, lezzetli olmasından dolayı yemek için yakaladım’’ diye kendisini savundu.

Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, nesli tükenmekte olan hint bülbülü ile saka kuşlarını tuzak kurarak yakalayan vatandaşa ‘’Kara avcılığı kanunun 21. Maddesi gereğince nesli tehlikeye atmaktan 2 yıl ile 5 yıl ceza verilmesi yönünde işlem yaparak Adliyeye sevk edeceğiz. Yakalanan 50 yaka kuşundan 42 tane Saka Kuşu gerekli kontrollerden sonra serbest bırakılırken 8 tane Hint Bülbülü ise nesli tükenmekte olduğu koruma altına alındı” dedi.

Nesli tükenmekte olan hayvanların avlanılmaması önünde vatandaşlara da çağrıda bulunan Çetin, ‘’Onlarda bir canlı nasıl insanlar kendilerine bir zarar geldiğinde acı çekiyorsa hayvanlarda aynı acıyı yaşıyorlar. Onları ne yaralayalım ne de neslinin tükenmesine izin verelim.  

 

Kimileri kafese konulmuş kimileri de oda içerisine serbest bırakılan kuşların bazılarının ayaklarında etiketler bulunurken, tuzakla yakalandığı sanılan kuşların ayaklarında bulunmaması dikkat çekti. Yakalanan kuşların bazılarının halsiz ve takatsiz olmaları dikkatlerden kaçmadı.

Ele geçirilen Hint Bülbülünün neslinin tükenmekte olduğu ve Türkiye’de ender görüldüğü bu yüzden koruma altına alındığı kaydedildi.