GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-11-2018 18:38   Güncelleme : 16-11-2018 18:38

Dünya Erdemli’de Bu Yolları Takip Edecek

​Erdemli ilçesindeki turistik zenginliklerin tanıtılması amacı ile hazırlanan 'Kıyılardan Dağlara, Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi' tanıtıldı.

Dünya Erdemli’de Bu Yolları Takip Edecek

Mersin Üniversitesi (MÜE), İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve Mersin Müzesi işbirliğinde hazırlanarak Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından mali destek verilen projenin tanıtım toplantısı Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) toplantı salonunda yapıldı.

Projenin tanıtımında konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Mersin’in denize yakınlığı iklimin ılıman olması nedeni ile tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış çok zengin bir kültürel mirasa sahip bir kent olduğunu söyledi.

Hazırlanan projenin zengin mirasın gün yüzüne çıkartılması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Kula, Bu proje ile mevcut olan turizminde üç buçuk ay gibi sezondan 12 aya yayılması adına önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Bu çalışmayı yürüten değerli hocalarımıza ve ekiplerine tek tek teşekkür ediyorum diyen Kula, ‘’Projeye destek ve duyarlılıklarından dolayı ETSO yönetimine ve ÇKA yönetimine  teşekkür ediyorum. Mersin ve Erdemli ilçemiz için hayırlı olur. Projenin başarılı olmasını diliyorum’’ dedi.

Projeyle ilgili ETSO başkanı Orhan Sarı da yaptığı konuşmasında, kültürel varlıkların gün yüzüne çıkartılarak kaoyuna açılmasına katkı sunmaya devam edeceklerini belirterek, ‘’Bu desteğimizi Akkale ören yerinde kazı çalışmalarının yapılmasına verdiğimiz destekle başladı şimdi de ‘'Kıyılardan Dağlara, Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi' ile devam edecek. Proje hepimizin’’ diye konuştu.

Mersin Üniversitesi mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nida Naycı ise projeyle ilgili teknik bilgiler verdi.

18 ay sürecek olan projenin 250 bin lira bütçeli olduğunu ve projenin  ÇKA tarafından kabul gördüğünü hatırlattı. Hedeflerinin, Erdemli bölgesinde 'Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları' temalı yerel destinasyonların oluşturularak, bölgedeki kültür, doğa ve yayla turizmi gibi alternatiflerin çeşitlendirilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Erdemli bölgesinde “Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları” temalı yerel destinasyonları oluşturularak  bölgedeki kültür turizminin; doğa turizmi, doğa fotoğrafçılığı, yayla turizmi, kırsal turizm gibi turizm alternatifleri ile çeşitlendirilmesinin amaçlandığını vurgulayan Naycı, kıyılardaki turizm potansiyelinin sürdürülebilir yöntemlerle kır ve dağ turizmine yönlendirilmesi, Destinasyonlar üzerinde seçilen kırsal yerleşimlerin; yürüyüş parkurlarının dinlenme, kavşak, iletişim noktası olarak değerlendirilmesi, yöre halkının turizm faaliyetlerindeki rolünün arttırılması, sosyo-ekonomik altyapısının güçlendirilmesinin amaçlandırıldığını ifade etti.

Projedede 10 adet 0 adet destinasyonun fiziki altyapısı geliştirilerek turizme kazandırılacağını belirten Naycı, bunları şöyle sıraladı: ‘’Zeytinyagı nın Akdenize Yolculugu: Kanlıdivane- Akkale Örenyeri. Olba nın Su Sistemleri (Limonlu-Kızkalesi). Korsanlar ve Kuleler: Kızkalesi-Gömeç Kule- Güdük Kule- Hıdırlıkale. Olbalı Kadınlar: Kanlıdivane-Kızkalesi-Narlıkuyu. Olba nın Antik Çiftlik Evleri : Tapureli-Küstüllü. Antik kentin Saklı Kelebekleri: Kayacı vadisi. İçel Yöruklerinin Pesinde Güzeloluk Obaları (4 parkur): Yürüyüsçüler Yörük kervanlarının izlerinde yayla kültürünü deneyimler, bölgenin tabiat güzelliklerini keşfeder.’’ Gibi olduğunu vurguladı.