SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-11-2018 14:12   Güncelleme : 14-11-2018 14:12

Erdemli’de Diyabet Farkındalık Yürüyüşü

Erdemli Sağlık Müdürlüğü çalışanları ile AK Parti Kadın Kolları, 14 Kasım Dünya Diyabet Gününe dikkat çekmek amacı ile yürüyüş düzenledi. Erdemli Menderes Caddesindeki Merkez Camii önünde başlayan yürüyüş Cumhuriyet alanında son buldu.

Erdemli’de Diyabet Farkındalık Yürüyüşü

Yürüyüşe, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli ilçe Sağlık Müdürü Dr. Selim Mirza Loğlaroğlu, Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker, AK Parti ilçe Sekreteri Fatih Şahin, Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım partililer, vatandaşlar ve sağlık çalışanları katıldı.

Diyabetle ilgili Erdemli Sağlık Müdürlüğü diyetisyeni Süreyya Tekin bilgi verdi. Yürüyüşü diyabete dikkat çekmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacı ile yaptıklarını anlatan Tekin, dünyada ve Türkiye’de diyabetin hızlı bir artış gösterdiğini kaydetti.

Dünyada yapılan araştırmalara göre her 11 kişiden 1’inin diyabet hastası olduğunun belirlendiğine dikkat çeken Tekin, ‘’Sonuç olarak şunu belirtmekte yarar var. Diyabet riskini azaltmak ve önlemek için düzenli ve dengeli beslenmeli, hareketli bir yaşamımız olmalı, stresten uzak olmalıyız’’ dedi.

AK Parti Erdemli Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım da yaptığı konuşmada, Uluslararası Diyabet Federasyonunun 2017 verilerine göre dünyada 425 milyon diyabetlinin bulunduğunu dile getirdi. 14 Kasım Dünya Diyabet Gününe dikkat çekmek amacı ile Erdemli Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen yürüyüşe katılarak destek verdiklerini kaydetti.

Yürüyüş sonrası vatandaşların kan ölçümleri gerçekleştirildi.