GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2018 19:43   Güncelleme : 13-11-2018 19:58

Toroslarda Sonbahar Güzelliği

Torosların zirvesinde sararan çınar ağacı yaprakları doğa tutkunlarının sonbahardaki en önemli uğrak yerlerinden birisi olan Belemedik Erdemli grubuna görsel şölen yaşattı.

Toroslarda Sonbahar Güzelliği

Adana'nın Pozantı ilçesindeki Belemedik Tabiat Parkındaki sonbahar güzelliğiyle ziyaretçilerin uğrak yerleri arasında bulunuyor. Pozantı ilçesine 10 kilometre mesafedeki Belemedik Tabiat Parkı sarı, yeşil ve kiremit renginin hakim olduğu asırlık ağaçlarıyla görenleri büyülüyor.

Taş ve ahşaptan yapılmış yayla evleriyle doyumsuz güzelliği ile ziyaretçilerin beğenisini toplayan Belemedik Tabiat Parkı, özellikle doğa tutkunları ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.

Belemedik Tabiat Parkını ziyarete gelenleri tren istasyonunda renk cümbüşü asırlık çınar ağaçları karşılıyor. Dev çınar ağaçları ve sonbaharda dökülen yapraklarla tren rayları üzerinde rengârenk şemsiyelerle fotoğraf çektirmek isteyenler içinde eşsiz bir ortam sunuyor. Kimiler tren rayları üzerinde sonbaharı ölümsüzleştirirken kimileri de yaprakları sararan çınar ağaçlarının bulunduğu yollarda gezmeyi yeğliyor. Kimileri de gezi sonrası müzik eşliğinde bol oksijenli ortamda oyunlar oynayarak yorgunluk gideriyor.

Türkiye'nin dört bir tarafından gelen amatör ve profesyonel fotoğrafçılar, Toros Dağları'nın eteğinde yer alan Belemedik Tabiat Parkı'nda birbirinden güzel anları ölümsüzleştiriyor.

Parka piknik yapmak amacıyla gelenler de çınar ağaçlarının altında mangal yakıp, müzik eşliğinde eğleniyor.

Belemedik Tabiat Parkını Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği ile birlikte gelen Dağcılık Federasyonu Mersin il Temsilcisi Yenal Gürsu Abayaz yaptığı açıklamada, tüm doğaseverleri kasım ayının ilk haftasında Belemedik Tabiat Parkına ziyaret etmesini istedi.

Yurdumuzun her bir yanı mevsimine göre güzeldir diyen Abayaz, Belemediğin en güzel yanı ise sonbaharda diyerek şöyle konuştu:

‘’Mersin bölgesinden Ayyıldız Gezginleri ve Doğa Sporları Kulübü ve Bozyazı Turkuaz gezginler derneği üyeleri ile birlikte gezmeye doyamadığımız doğanın tüm renklerinin bulunduğu Belemediği ziyaret ettik. Tüm doğaseverleri bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelerini ve buradaki güzellikleri ölümsüzleştirmek fotoğraf çekimi için Belemedik Tabiat Parkı'na bekliyoruz.’’

Belemedik Tabiat Parkını ziyaret ederek bol bol fotoğraf çektiğini dile getiren Ayşe Aktaş da, hafta içinde çalıştığını dinlenmek için kendisini doğaya attığını belirtti.

Belemedik Tabiat Parkını hep görmek istediğini ancak bu yıl görebildiğini ifade eden Aktaş, ‘’Dinlenmek ve doğanın tüm renklerini arayanlar mutlaka burasını görmesi gerekiyor. Ben ve arkadaşlarım Belemediğe gelerek unutulmaz bir gün geçirdik. Şehir hayatından sıkıldım diyen tüm hanımları buraya davet ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Mersin’den gelen doğa gezginleri, belemedik gezisinden sonra Gülek kalesine çıkarak birçok insanın anı fotoğrafı çektirmek için sıraya girdiği Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu manzaralı Gülek darboğazı geçidindeki kaya üzerine çıkarak fotoğraf çektirdi. Kimi gezginler ise ayran bişşeği ile ayran çıkartırken kimileri de ağaca atılan salıncakla çocukluğunun oyununu oynama keyfini yaşadı.