Şahin, “Limona Teşvik Verilmeli”
Advert
Advert
AdvertAdvert

Advert


Şahin, “Limona Teşvik Verilmeli”

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, Oda Meclis üyeleri ile gazetecilere limon piyasası hakkında bilgi verdi. Şahin, “Hükümetimizden Limon ihracatında uygulanan teşviğin biran önce çıkartılmasını istiyoruz” dedi.

Şahin, “Limona Teşvik Verilmeli”
Bu içerik 622 kez okundu.
Advert

Turunçgilin Çukurova, Antalya ve Ege Bölgelerinde resmi rakamlara göre yaklaşık 110 bin hektar alanda yaklaşık 3 milyon ton civarında üretildiğini belirten Şahin, bu üretimin de yüzde 70’inin Çukurova Bölgesinde yapıldığını söyledi.

Yaklaşık 10 milyona yakın insanın sektörden faydalandığını anımsatan Şahin, “Erdemli ilçemiz Türkiye limon üretiminde yüzde 65’lik paya sahiptir. Yaklaşık 425 bin ton limon üretilmektedir. 2017 yılında Limon piyasası 1 lira 80 kuruş ile 2 lira 40 kuruş arasında alıcı bulurken bu yıl limon piyasasında belirsizlik görülmektedir. Limon piyasasındaki belirsizlik ise çiftçileri tedirgin etmektedir. Acilen limona teşviğin çıkartılarak piyasalardaki belirsizlik ortadan kaldırılmalı ve üreticilerimizin rahatlamasını sağlamalıyız’’ dedi.

Son yıllarda Turunçgil üretimi dünyada ve ülkemizde hızlı bir gelişme göstermiş olmasına karşın tüketim aynı hızda artmadığından pazarlamada zorluklar yaşanmaya başladığına dikkat çeken Şahin, bunun yanında ülkede ve tüm dünyada etkili olan ekonomik krizin her sektörü etkilediği gibi Turunçgil sektörünü de olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Turunçgil sektörünün sorunlarına yönelik çözüm önerilerinin bulunduğunu vurgulayan Şahin çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

‘’1-İç piyasada tüketimi arttırmak amacıyla okullar, hastaneler, askeri birlikler gibi resmi kurum ve kuruluşlar turistik tesislerde tüketimi arttırmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

2-Piyasanın arz talep dengesini sağlayan depolama yapan (doğal yatak-soğuk hava depolarındaki ürünler) üreticilere düşük faizli kredi imkânlarının sağlanması gerekmektedir.

3-Dünya fiyatları ile rekabet edilebilmesi için üretim girdilerinin (ilaç, gübre, akaryakıt, enerji) dünya fiyatlarına paralel olarak düşürülmeli bunun sonucunda piyasada rekabet şansı arttırılmalıdır.

4-Girdi maliyetlerinin düşürülebilmesi için öncelikle KDV ve ÖTV vergilerinin alt seviyeye çekilmesi gerekmektedir.’’

Yurt dışında narenciyenin kabuğundan, posasına, suyuna ve çekirdeğine kadar her bölümünden yararlanılıp hiçbir bölümünün atılmadığını ekonomiye kazandırıldığı dile getiren Şahin, ‘’Hükümetimizden bu konuda destek bekliyoruz. Ham madde açısından zengin olan Mersin, Tarımsal sanayi yatırımı konusunda öncelikli il olarak kabul edilip teşvik verilmelidir. (özellikle Erdemli İlçemiz bakir alan olduğundan buralar değerlendirilmelidir’’ şeklinde konuştu.

erdemli ajans erdemli ziraat odası limon limon teşviği erdemli limonu erdemli erdemli haber
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Gücüş’e Yeni Yaşam Alanları
Gücüş’e Yeni Yaşam Alanları
Başkan Tollu’ya Sevgi Seli
Başkan Tollu’ya Sevgi Seli
Başkan Tollu, ‘Belediyecilik Ekip İşidir’
Başkan Tollu, ‘Belediyecilik Ekip İşidir’
Ayaş Cumhur İttifakı Dedi
Ayaş Cumhur İttifakı Dedi