GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2018 13:46   Güncelleme : 07-11-2018 14:05

11 Kaçağın Avrupa Hayalleri Denizin Ortasında Son Buldu

Güney Kıbrıs’a Geçerek oradan Avrupa’ya gitmek isteyen 11 Suriyeli Düzensiz Göçmen’in bindikleri tekne Kızkalesi’nin 5 mil açıklarında batınca Balıkçılar ve Sahil Güvenlik ekiplerince boğulmaktan kurtarıldılar.

11 Kaçağın Avrupa Hayalleri Denizin Ortasında Son Buldu

Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi Mahallesi 5 mil açıklarında batan teknedeki 11’i Suriyeli 1 Türk toplam 12 kişi Kızkalesi’ndeki balıkçılar ve Sahil Güvenlik tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre 11 Suriyeli düzensiz göçmen bir tekne ile Kıbrıs Rum Kesimine gitmek üzere yola çıktılar. Kızkalesi’nin 5 mil açıklarında bindikleri tekne alabora olunca bağırmaya ve yardım istemeye başladılar. Çevrede balık avlayan balıkçı tekneleri yardıma gelerek boğulmak üzere olan düzensiz göçmenleri kurtardılar. Sahil Güvenlik ekipleri olay yerine daha hızlı ulaşabilmek adına karayolu ile olay yerine intikal ederek balıkçı tekneleri ile düzensiz göçmenlerin sağ salim kıyıya gelmelerini sağladılar. Daha sonra gelen Sahil Güvenliğe ait iki tekne ile birlikte balık adamlar arama kurtarma ve olay yerinde araştırmalarını tamamlayarak toplam sayının 12 olduğunu ve tamamının sağ salim kurtarıldığı bildirdiler.

Tekneyle karaya getirilen 11 Suriyeli sağlık kontrolleri için ambulanslarla Erdemli Devlet Hastanesine götürüldü, göçmen kaçakçısı olduğu değerlendirilen bir kişi ise gözaltına alındı. Düzensiz göçmenlerin denizden kurtarılışı ve hastaneye sevklerini Erdemli Kaymakamı ve Silifke Kaymakam Vekili Avni Kula, Erdemli Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü ve Erdemli İlçe Jandarma Komutan Vekili Kemal Budak ile birlikte bizzat yönetti.

Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker tarafından oluşturulan özel bölgede sağlık kontrolünden geçirilen Suriyeli düzensiz göçmenler Erdemli Emniyet Müdürlüğünde ifadeleri alındıktan sonra Göç İdaresi ekiplerine teslim edilirken batan teknenin sahibi ise adliyeye sevk edildi.

Düzensiz göçmenleri denizden çıkararak teknesine alan balıkçılardan Uğur Mecit Geçen, olay yerine hızlıca ulaştıklarını ve göçmenleri tek tek kurtardıklarını kaydetti.

Kızkalesi Mahallesi'nde balıkçılık yapan Geçen, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam geç saatlerde teknesiyle Ayaş Mahallesi Paşa Türbesi açıklarında balık avlarken Sahil Güvenlik Komutanlığından batan bir tekneyle ilgili "acil yardım" çağrısı aldıklarını söyledi.

Batan teknede düzensiz göçmenlerin olduğu yönünde aldıkları ihbar üzerine olayın meydana geldiği yeri öğrenip bölgeye hareket ettiğini ifade eden Geçen şöyle konuştu:

"Gittiğimizde denizde 10-12 kişinin olduğunu gördük. Bunlar dağınık bir şekildeydi ama batan tekneden herhangi bir iz yoktu. Kişiler suyun üstündeydi. Hepsini tek tek denizden teknemize aldık. Daha sonra diğer balıkçı arkadaşlar da geldi. Bize sayının çok olduğu söylendi, o yüzden biz diğer tekneleri de çağırmıştık. Hiçbirinde herhangi bir yaralanma ve zarar olmadan tamamını Sahil Güvenlik ekiplerine teslim ettik."

Olayın kendilerine yakın bir bölgede meydana gelmesi sayesinde kısa sürede yardıma gidebildiklerini anımsatan Geçen, "Suriyeli göçmenler bizim yakın olmamız sayesinde kurtuldular ve biz bir an önce olaya müdahale edebildik. Biz gittiğimizde can yeleği, simitler ve araba şambrelleri üzerinde yüzeyde durmaya çalışıyorlardı. Ölü ya da yaralı olmaması bizleri sevindirdi" şeklinde konuştu.