EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-11-2018 15:25   Güncelleme : 02-11-2018 15:28

Limonu Alan Yok, Üretici Kara Kara Düşünüyor

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursen Şahin, limon ihracatının olmaması, teşvikin verilmemesi, bankaların ihracatçıya kredi vermemesi ve fiyatlarındaki belirsizlik üreticiyi kara kara düşündürdüğünü söyledi.

Limonu Alan Yok, Üretici Kara Kara Düşünüyor

Limon ihracatı ve fiyatları konusunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Şahin, ‘’Türkiye’nin Limon ihtiyacının yüzde 65’inin karşılandığı Mersin’de, limon piyasasının kurulmaması ve alıcısının olmaması nedeniyle üreticiler hasat ettikleri limonları kasalara doldurarak dinlenmeye alıyorlar’’ dedi.

Limon hasadı yapan üreticileri ziyaret ederek hasat hakkında bilgiler alan Şahin, ‘’Mersin genelinde yılda yaklaşık olarak 650 bin ton limon üretimi yapılıyor. Limonun son günlerdeki hali hiç iç açıcı değil. Talep zayıflığı yaşanıyor. İhracatçılara sorduğumuzda dışardan talep yok deniliyor. Dövizin yükselmesine rağmen dışardan talep gelmediği için piyasada kurulamıyor. Şuanda Mersin’de limonda büyük bir sıkıntı var. Havaların sıcak olması nedeniyle de limon değer kaybediyor. Limon ihracatının olmaması, teşvikin verilmemesi, bankaların ihracatçıya kredi vermemesi ve fiyatlarındaki belirsizlik üreticiyi kara kara düşündürüyor’’ diye belirtti.

Limon üretimindeki girdi maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çeken Şahin şöyle konuştu:

‘’Dolar yükseldi ilaç fiyatları iki katına çıktı. Dolar düştü ama ilaç ve gübredeki beklenen indirim yapılmadı. Üreticilerimiz Limona ilaç verecek parayı bulamaz oldu. Limonda ihracat önceleri çok iyiydi ama Eylül ayı itibariyle durdu. Bunun en büyük nedeni ise banka kredilerinin ihracatçılara verilmediği ve para akışının olmadığından kaynaklanıyor. İlaç fiyatları arttığı için üreticilerimizin bir bölümü bahçelerine kükürt veriyor. Yani üretici her yerden kaybediyor.’’

Erdemli ekonomisinin domates ve limon üretimine bağlı olduğunu ifade eden Şahin, limon üretimindeki fiyat belirsizliği sürerken domatesin yaz süresince iyi para etmesinden dolayı sevindiklerini vurgulayarak açıklamasını şöyle sürdürdü: ‘’Limon üreticisi olarak bizlerde domates üreticileri kadar sevindik. Ama Erdemli’nin en büyük geçim kaynağı olan Limon da da büyük bir durgunluk yaşıyoruz. Eğer gereken önlemler alınmazsa Limonda kalitemiz düşerse ihracatta büyük sıkıntılar yaşarız. Bizler yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

Limon üreticisi Ramazan Besili de limon üretimindeki girdi maliyetinin yüksek olmasından şikayetçi.

Girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle gübre - ilaç alamadığımız için bahçelerimizi kükürtle ilaçladıklarını ifade etti. Limon satılamadığı için kesip dinlenme aldıklarını kaydeden Besili, ‘’Şuanda limonlarımızı depoluyoruz. Maliyetler çok yükseldi ama limon fiyatı da belirsizliğini koruyor. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz’’  diye belirtti.