GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2018 16:56   Güncelleme : 30-10-2018 17:05

Cumhuriyeti Zirvede Kutladılar, Şehitlere İthaf Ettiler

Türkiye Dağcılık Federasyonu Mersin il Temsilciliği Cumhuriyetin 95’inci Kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Mersin’in Toroslar ilçesi sınırları içerisinde yer alan 3 bin 135 rakımdaki Yıldız (Tezcan) Dağına tırmanarak cumhuriyetin kuruluşunu kutladı.

Cumhuriyeti Zirvede Kutladılar, Şehitlere İthaf Ettiler

Türkiye Dağcılık Federasyonu Mersin il Temsilcisi Yenal Gürsu Abayaz, Cumhuriyetin Kuruluşunun 95. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Bayramını Mersin, Adana ve Karaman’daki dağcılık faaliyeti yürüten derneklerle Bolkarların en önemli dağlarından olan 3 bin 135 rakımdaki Yıldız (Tezcan) dağında kutladıklarını söyledi. 


Yıldız dağı tırmanışını Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Tunceli’de donarak şehit olan Mersin’li iki Uzman Çavuş Asım Türkel ile Ferruh Dikmen’in ruhlarına ithaf ettiklerini belirtti. 


Yıldız dağı zirvesinde Cumhuriyetin Kuruluşunun 95’inci yıl dönümü anısına tören gerçekleştirildiğini belirten Abayaz, zirvede saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu, göndere Türk bayrağı çekildiğini kaydetti. Tırmanışta Erdemli ‘den Ayyıldız Gezginleri Dağcılık Spor Kulübü Derneği, Mersin Dağcılık Spor Kulübü, Adana ve Mersin Zirve Dağcılık ile Karaman Dağcılık Kulübü üyeleri katıldı.


Mersin Dağcılık Spor Kulübü Başkanı Hasan Karabulut da zirve ile ilgili yaptığı açıklamada, bu yıl 16’ıncısını gerçekleştirdikleri Yıldız Dağında Cumhuriyet kutlamasını geleneksel hale getirdiklerini belirtti. Her yıl Yıldız Dağına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak ve Cumhuriyetin kuruluşunu zirvelerde kutlamak için bu yıl 100 sporcu ile tırmanış yaptıklarını vurgulayan Karabulut, havanın da güzel olmasını fırsat bilerek zevkli bir tırmanış gerçekleştirdiklerini ifade etti. 


Yıldız Dağına tırmanış ve iniş esnasında hiçbir sıkıntının yaşanmadığını dile getiren Karabulut, ‘’Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıl dönümünü Bolkarların en önemli dağlarında Yıldız Dağında kutlamanın heyecanını yaşadık. Aramızda 70 yaşında ninelerimiz de vardı 14 yaşında dağcılık sporuna merak salan genç sporcularımız da vardı. Yıldız dağına tırmanma cesaretini gösteren tüm sporcularımıza teşekkür ediyor Cumhuriyet Bayramımızı yürekten kutluyorum’’ dedi. 


Dağcılık sporuna merak salan Mersin Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu öğrencisi Fatma Özyılmaz da dağcılık sporuna yeni katılmasına rağmen ilk deneyimini Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Yıldız dağına tırmandığını ve büyük atayı zirvede anmaktan mutlu olduğunu kaydetti.