GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2018 17:22   Güncelleme : 26-10-2018 17:22

Afrikalı Ormancılara, Erdemli'de Ormancılık Eğitimi

Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ile Mücadele Genel Müdürlüğü öncülüğünde Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü'nün ev sahipliği yaptığı “Çölleşme ile Mücadele Uluslararası Eğitimi’’ kapsamında 20 Afrika ülkesinden 40 temsilci Erdemli’de misafir edildi.

Afrikalı Ormancılara, Erdemli'de Ormancılık Eğitimi

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş’in enstitü çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. AR-GE’si yapılan çimler ve narenciye anaçları hakkında bilgi verdi. Enstitü laboratuvarı şefi Rasim Aslan tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktarıldı.

Eğitim programına Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Yardımcısı Özlem Yavuz, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Müdür Yardımcısı Haşim Kabacık. Ağaçlandırma Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin katıldı.


Tömük, Sıraç, Hacıalanı ve yol güzergâhında; Sebzecilik faaliyetleri (Domates, Limon, Kivi), Su toplama, Sulama yöntemleri, Sedir-Ardıç Rehabilitasyonu çerçevesinde yapılmış çalışmalar, Ağaçlandırma çalışmaları, Gölet, Gelir getirici tür ağaçlandırması, Ceviz ormanları görüldü.

Arazi tahribatının önlenmesi, ormanların rehabilitasyonu, iyi tarım uygulamaları, erozyonla mücadele ve erozyonu önleme konusunda yapılan çalışmalar gösterildi.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde üretim ve zorlukları konusunda bilgi veren EZO başkanı Rasim Şahin Afrikalı misafirlere çeşitli hediyeler verdi.