EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-10-2018 17:11   Güncelleme : 26-10-2018 17:11

Milletvekili Gül Yılmaz, Erdemli'de Piyasa Kurdu Domates Topladı

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Erdemli ve kırsaldaki mahallelere ziyaretlerde bulundu.

Milletvekili Gül Yılmaz, Erdemli'de Piyasa Kurdu Domates Topladı

AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Ali Gölcüklü, Erdemli ilçe başkanı Mehmet Topçu, yönetim kurulu üyeleri ilçe tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız,  Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kayacı Mahallesinde Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner’in önderliğinde oluşturulan domates piyasası kurulmasına katılan milletvekili Gül Yılmaz, ardından seraya giderek domates topladı, iki gün önce dolu yağışından dolayı Sorgun Mahallesindeki çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Kayacı Mahallesi boz burun mevkisindeki kahvesine gelerek domates piyasasına katılan milletvekili Gül Yılmaz, bir konuşma yaparak dolu yağışından dolayı zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Çiftçilerimize öncelikle geçmiş olsun diliyorum diyen Gül Yılmaz, ‘’Bugün burada sizlerin dertlerini ve taleplerini dinleyerek çözüm yolu bulmak için Mecliste çalışacağız. Hepinize teşekkür ederim’’ dedi.

Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ise çiftçinin ilaç ve gübre fiyatlarından çok şikâyetçi olduğunu dile getirdi. Fiyatlar fırsatçılar tarafından çok yükseltiliyor diyen Şahin, 100 liralık gübrenin 300’ye çıktığını vurgulayan Şahin,   bunların önüne geçilmesi gerektiğini denetimlerin artırılması ve fiyatların aşağıya çekilmesinin gerektiğini ifade etti.

Ziraat Odası Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner ise; Kayacı mahallesindeki domates piyasasının Mersin genelini etkilediğini kaydetti.

Bizler burada geçimini domates ve sebze üretiminden sağlıyoruz diyen Çalışkaner, ‘’Ama gel gör ki gübre ve ilaç fiyatları çok değişti. Aşırı düzeyde yükseldi. Bizler bu fiyatların indirilmesini istiyoruz’’ dedi.

Söz alan çiftçiler ise son günlerde gündeme gelen komisyonculuk yasası ile ilgili olarak düşüncelerini aktardılar.

Çiftçiler, komisyonculuk işlerinin burada çok farklı olduğunu belirterek şunları söylediler; ‘’Erdemli’de komisyoncular olmasa çiftçiler hiçbir şey yapamaz. Bütün giderleri ve ihtiyaçları komisyondan alınan paralarla yapıyor. Gündelik ihtiyaçlarımızın hepsini komisyoncuların sayesinde gideriyoruz. Komisyoncu olmazsa bizler sıkıntıya düşeriz. Burada esas sorun komisyoncuda değil aracıdadır. Aracılar bizden 3 liraya aldığı malı 6 liraya satıyorlar. Bizler buna karşıyız. Bunlar denetlenip ortadan kaldırılsın. Komisyoncular bizlerin adına mallarımızı satıyorlar ama aracılar bizleri sıkıntıya düşürüyor’’ şeklinde konuştu.

Karşılıklı soru ve cevapların yapıldığı görüşmelerin ardından piyasa kurmaya geçildi. Domates piyasasının Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın önerisi ile 3 lira 30 kuruş olarak belirlendi.

Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz beraberindekilerle domates üretimi yapılan seraya girip domates topladı. Daha sonra Toros ve Sorgun mahallelerine giderek burada dolu afetinden zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Daha sonra Aslanlı Mahallesinde bir domates işleme fabrikasına giren Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz çalışanlara kolay gelsin deyip, bol kazançlı günler diledi.