EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-10-2018 18:09   Güncelleme : 15-10-2018 18:14

Üretici Güzlük Domatesten Ümitli

Kayacı'da serada yetiştirilen güzlük domates hasadına başlandı. Serada yetiştirilen domatesin kilosunun 3 lira 60 kuruştan alıcı bulması domates üreticilerini sevindirdi.

Üretici Güzlük Domatesten Ümitli

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner, oda genel sekreteri Aydın Çiftçi ve oda ziraat mühendisi Ali Tunç ile birlikte ilçeye 15 km uzaklıkta bulunan Kayacı Mahallesindeki Güzlük sera domatesi hasadına katılarak üreticilere bol kazanç dileğinde bulundu.

Kayacı Mahallesinde piyasa belirlenmesine de katılan Çalışkaner gazetecilere yaptığı açıklamada, serada yetiştirilen domatesin ilk hasadını yapmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

İlk piyasamızı da kurduk diyen Çalışkaner, domatesin tarlada kilosunu 3 lira 60 kuruştan belirlediklerini belirtti. İlçemizde serada 30 bin dönüm alanda domates üreticiliği yapılıyor ve yaklaşık 400 bin ton domates üretimi gerçekleştiriliyor diyerek şöyle konuştu:

‘’Bugün Kayacı Mahallemizdeki domates hasadına katıldık. Çok kaliteli yetiştirilen domateslerimiz özellikle Irak, Arabistan, Romanya ve Suriye gibi ülkelere ihracatı yapılıyor. İhracatın hareketli olması domates fiyatlarının da iyi olmasını sağlıyor. Domates fiyatlarının iyi gitmesi üreticiyi güldürüyor onlar gülünce bizler de gülüyoruz temennimiz fiyat istikrarının böyle devam etmesidir.’’

Domates fiyatlarının vatandaşları yanıltmaması gerektiğini anımsatan Çalışkaner, “Domatesin bir kilosunun maliyeti şuanda 2 lira civarında. Gübre, fide, ilaç fiyatları çok yükseldi. Üreticilerimiz bunlarla mücadele ediyor. Zaten şu anki fiyatlardan satılmasa bütün üreticilerimiz borç içinde olacaktı. Çok şükür şuanda fiyatlar iyi. İnşallah bu şekilde devam eder ve üreticilerimizin yüzü gülmeye devam eder’’ diye konuştu.

Kayacı Mahallesinde 4 dönüm serada domates üreticiliği yapan Şahsenem Cüce ise fiyatlardan memnun olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

‘’Domates fiyatları çok iyi gidiyor. İlk hasadımızı yaptık. Çok mutluyuz. Geçtiğimiz yıllardan kalan borçlarımızı da bu sezonda elde ettiğimiz kazançla kapatmış olacağız. İstikrarlı bir fiyat var ve inşallah bu şekilde devam eder ve tüm üreticilerimizle birlikte bizim de yüzümüz gülmeye devam eder.’’