GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2018 16:41   Güncelleme : 10-10-2018 16:41

Sizi Allah İçin Seviyorum

Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, ‘’Din Hizmetine Adanmış Gönüller’’ temalı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında Erdemli Müftülüğünün Erdemli Talat Göktepe Çamlığı mesire alanında düzenlemiş olduğu piknik programına katıldı. Kondi yaptığı konuşmada Din Görevlilerini Allah için sevdiğini söyledi.

Sizi Allah İçin Seviyorum

Erdemli Müftülüğüne bağlı din görevlilerinin katıldığı piknik programında din görevlileri ile bir araya gelen Kondi, ikramların ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı programda yaptığı konuşmada, ‘’İnsanlara dokunmamız lazım, evlere gitmemiz lazım, apartman sohbetleri yapmamız lazım, köy sohbetleri yapmamız lazım kısacası ulaşmadığımız insan kalmamalı’’ dedi.

Her birimiz İslam’ın güzelliklerini anlatmakla yükümlüyüz diyen Dr. Kondi, ‘’Görev yaparken sadece görev mahallimizi düşünmeyeceğiz. Eğer bugün yeryüzünde Müslümanlar üzerine oynanan oyunları düşünmez, geçmişteki kurulan tuzakları bilmez isek dünyada başımıza gelmeyen musibet kalmaz. Yeryüzünde kurulan tuzaklar ile bizleri, toplumumuzu tarihinden, inancımızdan, değerlerimizden uzaklaştırıyorlar’’ ifadesini kullandı.

Bizim dinimiz öyle bir din ki insana değer veriyor diyen il müftüsü Dr. Şaban Kondi, ‘’Camilerimiz bizim için arınma merkezidir. Camilerimizi nasıl etkin hale getireceğiz? Kur’an’la arkadaşlar. Kur’an’ın öğretilmediği camide, cemaat de bilesiniz ki ilk caminin fonksiyonlarından uzaklaşmıştır. Arkadaşlar camide Kur’an öğretmediğimiz, mahallemizde Kur’an öğretmek için gezmediğimiz, ziyaret etmediğimiz insan kalmasın. Eğer ki kalırsa bunun vebali, günahı bizi batırır, bizi bitirir’’ şeklinde konuştu.

Gönenli Mehmet Efendiden bir hatıra anlatayım size arkadaşlar. Gönenli Mehmet Efendi Denizli’de ceza evine düşer. İslam’ı yaşamak, yaşatmak için cezaevine gider. Medrese-i Yusufiyede cezaevinde ki en azılı suçlulara Kur’an öğretiyor. İslam’ı öğretiyor. Denizli’de Ramazan ayında camilerde teravih namazı kıldıracak insan yok. Ne yapalım diyorlar? Gardiyanlar haber veriyor diyorlar ki buraya düşen Mehmet denen kişi bu cezaevindeki kim varsa onun koğuşuna gidiyor hepsine İslam’ı Kur’an’ı öğretiyor, hepsini hoca olarak yetiştirmiş. Oradan o insanlar çıkıyor Denizli’nin köylerinde imamlık yapıyorlar hepsi. Görev yaptığımız yerlerde biz yokken imamlık yapacak namaz kıldıracak kimse yoksa müezzinlik yapacak kimse olmuyorsa bunun hesabını veremeyiz’’  vurusunu yapıyor.

Biz kendimizi yenilemeliyiz, güncel durumları göz önünde bulundurmadan mesleğimizi tanzim edemeyiz diyen Dr. Şaban Kondi sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Mahallemizin, şehrimizin, camimizin, cemaatimizin adeta kimliğine bakıp neye ihtiyacı var, kimin neye ihtiyacı var ona göre hitap etmemiz lazım. Allah bizlere önemli bir görev ve sorumluluk verdi bu konuda gayret etmemiz lazım. Ben Erdemliye gelirken ayrı bir huzurla geliyorum, ayrı bir mutlulukla geliyorum. Aş evini görünce, Kur’an Kurslarındaki cıvıltıyı görünce, camilerdeki insanları görünce, hele hele mazlum ve mağdurun gözyaşını silecek o vekâletle Kurban fedakârlığını görünce sizi Allah için seviyorum.

Bugün dünya üzerinde sadece can tehlikesi yok. En büyük tehlike din tehlikesi, din emniyeti yok, din garantisi yok. Ehl-i Sünnet omurgası her gün çatırdıyor. Eğer biz bu millete ve ümmete doğru bilgiyi Kur’an ve sünnetten alarak ehl-i sünnet omurgasını güçlendirerek ayet ve hadislerle sahih bilgiyle bilgilendirmezsek karşımıza kim çıkar biliyor musunuz? Altın nesil diye yetiştireceğim diye kırk yıl bu milletin yavrularını elinden alan katil sürüleri çıkar.

Eğer biz çocuklarımıza sahip çıkmaz, ümmetin derdiyle dertlenmez, doğru bilgiyi doğru kaynaktan Somali’ye, Filistin’e, Suriye’ye Irak’a dünyaya ihraç etmezsek DEAŞ gibi katil bir örgüt çıkar. El Şebab gibi katil bir örgüt çıkar. El Kaide gibi katil bir örgüt çıkar. Din adına insanları öldürürler. Din emniyetinin garantisi din güvenliği yok. O zaman bu din emniyetinin sahipleri bizleriz bunu sağlamamız lazım. Bu dinin emniyetini sağlayacak kendimizi yenilememiz lazım, çok okuyup bilgi hazinemizi genişletmemiz lazım.’’