EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-09-2018 16:02   Güncelleme : 01-10-2018 14:39

Domates Dalında 3 lira

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, Erdemli yaylalarında açıkta yetiştirilen domates fiyatlarının son 10 yılın en iyi fiyatını aldığını söyledi. Şahin, üreticinin tek şikâyetinin girdi maliyetinin çok yüksek olması olduğunu belirtti.

Domates Dalında 3 lira

Hüsametli Mahallesinde açıkta dikili bulunan domates hasadına katılan Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada kaliteli ve kimyasal katkı maddesiz üretim yapılmasına yönelik eğitimlerin ardından kaliteli ve doğal ürün yetiştirildiğini belirtti.

İlçe genelinde açıkta 30 bin dönüm arazide 400 bin ton domates üretilerek ülke ve ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Şahin, “Domates fiyatlarından üreticimiz de köylülerimizde memnun. Tüccar domatesi dalında 3 liradan satın alıyor. Mevcut 3 liralık fiyat üreticimizi sevindirmiştir. Tek sıkıntımız girdi maliyetlerinin yüksek olmasıdır’’ dedi.

Domates üreticisi son 10 yılın en iyi fiyatıyla satış yapmakta ve ürettiğinin karşılığını almakta diyen oda başkanı Rasim Şahin, “3 liralık fiyat çiftçimizi sevindirmiştir. Çünkü tarlaya diktiği domatesin gerçek fiyatından satıyor. Gönlümüz fiyatların daha yükseklere satılması ancak tüketicileri de düşünmek gerekir. Büyük kentlerdeki marketlerde asılan fiyat etiketleri kesinlikle üreticiden kaynaklanmıyor’’ dedi.

Erdemli’de üretilen domateslerin özellikle İsrail’e ihracatının yapıldığına dikkat çeken Şahin, domatesler sadece İsrail’e değil, Orta Doğu, Balkanlar ve Avrupa’dan da Almanya’ya ihracatın yapıldığını kaydeden Şahin, Türkiye’den domates alımı serbest bırakıldı denilmesine rağmen henüz Rusya’ya ihracatın yapılmadığını da dile getirerek, ‘’Domateslerimiz Orta Doğu’da Irak, Suriye, Suudi Arabistan. Balkan Ülkelerinden Romanya. AB ülkelerinden ise Almanya’ya ihracat gerçekleştiriliyor. Temennimiz Rusya’nın da en kısa zamanda domates alımı yapmaya başlamasıdır. Rusya da domates alımlarına başlarsa fiyatlar daha da iyi olacaktır. Çiftçimizin yetiştirdiği ürünler bol, kaliteli ve ilaç kalıntısı yoktur’’ şeklinde konuştu.

Üretici Ali Doğan ise 15 yıldır açıkta domates yetiştiriciliği yaptığını belirterek, bu yıl fiyatların iyi olmasından dolayı yüzlerinin güldüğünü söyledi.

Yetiştirdikleri domateslerin tamamını ihracatçıya verdiklerini ifade eden Doğan, ‘’Yetiştirdiğimiz domatesin fiyatı dalında 3 liradan satılıyor. Ben son 10 yıldır fiyatların iyi olduğunu ilk kez gördüm. Çünkü geçmiş yıllarda yetiştirdiğimiz ürünü gerçek fiyatıyla hiç satmadık. Ancak bu sene hem ihracat iyi, hem yetiştirilen domates kaliteli daha ötesi fiyatlar çok iyi. Tek sıkıntımız girdi maliyetlerinin yani gübre fiyatlarının yüksek olması. Gübre fiyatları indirildiğinde üreticinin yüzü iki kat gülecek yılların özlemini gidermiş olacak’’ ifadesine yer verdi.

Üretici Aşkın Şahin ise tüketiciler için şifa ürünü yetiştirdikleri dile getirdi. Yaylada yetiştirilen domateslerin içerisinde çam, melengiç, sandal ağaçlarının bitki kokusu, yaylalara mallarını otlatmaya çıkartan Yörüklerin ocaklarından tüten duman kokusuyla birlikte en önemlisi çiftçinin alın teri ve emeğinin kokusunun bulunduğunu bu nedenle de bin bir emekle yetiştirilen domateslerin şifalı bitkiler içerisinde olduğunu kaydetti.