EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-09-2018 18:56   Güncelleme : 25-09-2018 18:56

Mavi Merkez'le Erdemli'li Denizlerden Daha Çok Kazanacak

​AK Parti Genel Başkan Yardımcı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsünce, Mersin Ekonomi Platformunun desteğiyle yapılan ve deniz ekonomisinden daha verimli yararlanılabilmesi adına araştırmaların gerçekleştirileceği "Mavi Merkez" in kuruluşu basın toplantısına katıldı.

Mavi Merkez'le Erdemli'li Denizlerden Daha Çok Kazanacak

Elvan ve beraberindeki heyeti enstitü müdürü Doç. Dr. Barış Salihoğlu ve enstitü çalışanları karşıladı. Elvan, enstitü binasındaki toplantıda yaptığı konuşmada, ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü ile sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinin güzel bir örneğini gördüklerini söyledi.

Mersin'in, 300 kilometreden fazla kıyı şeridiyle önemli bir deniz kenti olduğunu vurgulayan Elvan, Akdeniz'in ekonomik açıdan dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu dile getirdi.

Mersin’in deniz taşımacılığı, balıkçılık ve turizm gibi birçok sektör için büyük potansiyeli barındırdığını anımsatan Elvan, "Etkin, verimli ve sürdürülebilir bir deniz ekonomisi Mersin için zorunludur. Çünkü Mersinli hemşerilerimizin bu ekonomiden ve sosyal, ekonomik olarak daha fazla yararlanması öncelikli amaçlarımızdan biridir" şeklinde konuştu.

Bölgeyi uzun vadede koruyacak, başarılı bir deniz vizyonu için gerekli her türlü desteği vermeye önem verdiklerini vurgulayan Elvan, Mersin'i, mavi ekonominin odak noktası yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Elvan, "Mavi Merkez, özelde Mersin ekonomisi, nihayetinde de bölge ve ülke ekonomisi, bilimsel araştırmalar ve katma değer üretimi için elini taşın altına koymaktan hiçbir zaman çekinmeyecektir. Bu nedenle Mavi Merkez, sürdürülebilir bir mavi ekonomi için oldukça hayati bir işleve sahiptir" ifadesine yer verdi.

Millet için gece gündüz çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Elvan, ülkeyi bölüp, parçalamak isteyenlerin çabalarının milletin dik duruşuyla atlatıldığına vurgu yaptı.

Daha çok üretip, daha çok çalışarak hedefe emin adımlarla yürümeye devam edileceğine dikkat çekerek, "Sıkıntıları, bugüne kadar nasıl hep birlikte atlattıysak, bundan sonra da yine üstesinden gelmeyi başaracağız. Güçlüyüz, dirençliyiz ve inançlıyız. Bu ataklara karşı finansal ve reel politika araçlarımız son derece güçlüdür. Aktif ve uyarlanabilir direnç mekanizmalarımız devrededir. Ekonomik ve finansal kurum ve kuruluşlarımız bu kirli operasyona karşı gereken tüm adımları atmaktadır. Artık ticari ve ekonomik olarak bölgesinde söz sahibi bir Türkiye var. Daha çok üretiyoruz ve bundan sonra da daha çok üreteceğiz, çalışacağız. Çünkü bu millet gerçek potansiyelinin farkına varmıştır. Ülkemize yönelik yapılan saldırılara karşı milletimiz gereken cevabı her daim vermiştir. Bu süreci de alnımızın akıyla, daha da güçlü bir şekilde atlatacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Barış Salihoğlu da Mavi Merkez'in çalışmaları ve mavi ekonomiye sunacağı katkılarla ilgili sunum yaptı.

Toplantıda, Vali Ali İhsan Su, Erdemli Kaymakam Vekili Şevket Cinbir, AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Alay Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, AK Parti il başkanı Cesim Ercik, Erdemli ilçe başkanı Mehmet Topçu, Mersin Ekonomi Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, Ak Parti İlçe yönetim kurulu üyeleri, Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanvekili Ahmet Çalışkaner, enstitü de görevli araştırmacılar hazır bulundu.