GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2018 18:47   Güncelleme : 19-09-2018 18:47

“Türk Milleti için Şehitler Nurlanmış, Gaziler Onurlanmış Kişilerdir”

19 Eylül 'Gaziler Günü' Erdemli Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

 “Türk Milleti için Şehitler Nurlanmış, Gaziler Onurlanmış Kişilerdir”

Atatürk'e Gazi Unvanı ve Mareşal Rütbesi Verilmesinin 95. Yıl dönümü ve Gaziler Günü kutlamaları Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemini muharip gaziler adına Mersin Muharip Gazileri Erdemli Temsilcisi Hamdi Taşyoran yaptı.

Taşyoran konuşmasında Türk milleti için vatan, millet ve bayrak tüm değerlerin üstündedir, o nedenledir ki bu millet savaşa giderken bir an bile tereddüt etmez, canın bu vatan uğruna her zaman vermeye hazırdır. Vatan için askere giden yiğitler ağabeyim şehit oldu sıra bende deme yüceliğine erişen bir milletiz. Tüm gazilerimizin günlerini kutluyorum’’ dedi.

Jandarma Üst Çavuş Doğan Şahin konuşmasında Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşallik ve gazilik unvanı verilmesinin ardından 19 Eylül tarihi gaziler günü olarak kutlanmaya başladığını söyledi. Şahin tüm gazilerin günlerini kutladı.

Öğrenciler de günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.

Gaziler Günü kutlamasına Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, siyasi parti temsilcileri, gaziler, daire amirleri, gaziler, şehit aileleri ve öğrenciler katıldı.

Günün anısına Atatürk anıtı önünde gazilerle anı fotoğrafının çekilmesinin ardından Erdemli Öğretmenevinde gazi ve yakınlarına yemek verildi. Camilerde mevlid okutuldu, gazilere ziyaretlerde bulunuldu.  

Tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize saygılarımızı sunuyoruz. Gününüz kutlu olsun.