EĞİTİM
Giriş Tarihi : 18-09-2018 19:15   Güncelleme : 18-09-2018 19:22

Bu Mantara Talep Çok

Erdemli’de Genç Çiftçi Erhan Şahin, Parasızlıktan Üniversiteyi Bıraktı, İstiridye Mantarı Üretti, Şimdi ise taleplere Yetişemiyor

Bu Mantara Talep Çok

İptidai yöntemle yıllık 2 ton mantar üreten Genç Çiftçi Erhan Şahin, kurduğu modern üretim tesisi ile üretimi yıllık 20 tona çıkartı. Pazar problemi yaşamayan girişimci talepleri karşılamakta zorlandığını söyledi.

Bu ülkenin üretken ve eğitimli bireylere ihtiyacı var diyen Şahin, işsiz gençlere istihdam yaratmak amacı ile yeni yatırımlar için projeler hazırlıyor.

Ekonomik sıkıntılardan dolayı Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Hastane Yönetimi Bölümü 2’inci sınıfta okulu bırakmak zorunda kalan Erhan Şahin (24), önce KKTC’ye çalışmaya gitti ve burada bir İtalyan restoran da mantar yemekleri bölümünde çalıştı.

Üç çocuklu ailenin en küçüğü olan Şahin, yurda dönüp Erdemli Halk Eğitim Müdürlüğünün açtığı ‘’İstiridye mantarı üretimi’’ konulu kursa katılarak sertifikasını aldı ve mantar üreticiliği yapmaya karar verdi.

Bir yıl süreyle 2 oda ve yarı otomasyon sistemli olarak 400 kütükle işe başlayan Şahin, yeterli kazancı elde edemeyince arayış içine girdi ve ticari açıdan daha kazançlı olan kompostlu üretime ve paketleme tesisi kurmaya karar verdi.

TKDK’nın açtığı genç girişimci hibe programına kaydını yaptırdı ve genç çiftçi olarak devletten 30 bin lira hibe almaya hak kazandı. İstenilen belgeleri de tamamlayan Erhan Şahin, tam otomasyonlu 120 metrekarelik alana ‘’İstiridye Mantarı’’ tesisini kurdu.

İptidai sistemde yıllık 2 ton üretim yapan genç girişimci Şahin, devletin desteği ile kurduğu tesiste yıllık 20 ton mantar üretmeye başladı. Kurduğu mantar üretim tesisinden yılda 6 kez ürün elde eden Şahin, yetiştirdiği mantarı yaş ve taze olarak tüketicilerin hizmetine sunarken aynı zamanda ‘’Toros mantarı’’ adıyla turşuluk olarak ta satışa sundu.

Parasızlıktan okulunu dondurmak zorunda kalan Şahin, şimdi yeni nesil akıllı sera tesisi ile Pazar problemini de ortadan kaldırarak yeni yatırımlar için proje hazırlamaya başladı.

-‘’Pazar problemi yok’’-

Akıllı serada ürettiği mantarı Pazar sorunu yaşamadan tüketiciye kilosu 15 liradan ulaştıran Şahin, yıllık 200 bin lira gelir elde ederken masraflarını çıktıktan sonra 120 bin lira net kar elde ediyor.

Parasızlıktan okula gidememenin ıstırabını içinde taşıyan Şahin, ‘’Mantar yetiştiriciliğini araştırıp öğrendim. Para yokluğundan okuluma devam edemedim ancak bu durum beni araştırmaya sevk etti. Şimdi kazanıyorum. İnşallah hem genç çiftçi olarak ülkeme ve kendime üretken insan olacağım hem de yarım bıraktığım okulumu tamamlayacağım. Bu ülkenin hem üretken insana hem de eğitimli insana ihtiyacı var. Devletim zor günümde destek verdi ben de zoru başardım. Hedefimde işsiz gençlere istihdam ortamı yaratmak amacı ile yeni projeler hazırlıyorum’’ dedi.  

-‘’Üretmek için araştırmak ve öğrenmek gerekiyor’’-

Erdemli ilçesine 35 kilometre mesafedeki Aydınlar Mahallesinde kurduğu doğal istiridye mantarı üretim tesisini genişletmek ve enerjisini de güneş panellerinden almak için yeni nesil akıllı sera sistemleri kuran Elktro Power Enerji şirketi ile ortak hareket etme kararı aldıklarını vurgulayan Şahin şöyle konuştu:

‘’Akıllı çözümlerle yola çıktığınız zaman mantar üreticiliği de iyi kazanç sağlayan bir sektör. Yeni kuracağımız akıllı sera sistemi ile el değmeden üretim yapacağız ve enerji üretimini de güneş enerjisinden alarak yüzde 40’a varan tasarruf sağlayacağız. Üretimden ve enerji tasarrufundan elde ettiğimiz yüzde 40’lık tasarrufla işsiz gençlerimize iş imkanı sağlayacağız. İstiridye mantarı üreticiliği yapmak isteyenlere mühendislerimiz kanalı ile eğitim vereceğiz.’’ Dedi.

Genç Çiftçi Erhan Şahin iletişim telefonu: 0553 654 70 00