GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2018 16:52   Güncelleme : 17-09-2018 17:03

Yörüklerin Göç Hazırlığı

Erdemli’li Yörükler küçükbaş hayvanları ile Mayıs ayında yazı geçirmek için çıktıkları Torosların zirvesinden kışın yaklaşması ile birlikte sahile inmek için göç hazırlığına başladılar.

Yörüklerin Göç Hazırlığı

Daha yüksek süt alımı yapıp tereyağı ve peynir yapmak, hayvanlarını yem yeşil otlarda otlatmak üzere 2 bin 500 rakımlı Torosların zirvesine çıkartan Yörükler 5 ay sonra sazlı sözlü geri dönüş hazırlığına başladı.

Yaylalara çıkarak geleneklerini yaşatmak için çalıştıklarını söyleyen Kösereli Yörüklerinden Kemal Çevik yaptığı açıklamada, “Eski özlenen Yörük göçleri artık yok. Eskiden Yörük olmak ayrıcalıktı şimdi o da yok. Küçükbaş hayvancılık adeta yok olmakla karşı karşıya. Küçükbaş hayvancılık can çekişse de biz ayakta tutmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Bahar ve yaz ayları döneminde sürekli yağmur yağmasından dolayı dağlarda hayvanların bol bol otladığını ifade eden çevik, ‘’2 bin 500 rakımlı Musa Bozulduğu yaylasında yaz dönemini geçirdik. Keçilerimiz yem yeşil otlardan yedi bol süt verdi, peynirimizi, tereyağımızı yaptık ve kışlık hazırlığımızı tamamladık. Yaklaşık 5 ay kaldığımız yayladan artık dönüş zamanı geldi. Kimi Yörük anaları süt sağıp peynir için eski geleneksel süt çekme makinesini çalıştırırken kimileri de hem keçi sağarken hem de işi bitince eline bağlama alıp türküler söylüyor, komşu kadınlar ise ona eşlik ediyor. Kısacası Yörüklerimiz yayla dönüşüne sazlı sözlü neşe içerisinde hazırlanıyor’’ şeklinde konuştu.

Yayladan dönüş için son hazırlıkları komşuları ile birlikte yapan ilçeye bağlı Güneyli Mahallesi Yörüklerinden Ayşe Arslan üzerindeki yorgunluğu bağlama ve türkü söyleyerek atmaya çalışıyor.

Söylediği türkülerle keçi sağımı yapan Ayşe Arslan, keçilerin türkü söylemez ise süt vermediğini, türkü söylediğinde ise sağılmak için sıraya girdiklerini belirtiyor.

Yayla evlerinin önündeki asırlık katran ağacının altına kurdukları Yörük çadırında misafirlerini ve çocukları ağırlayan Arslan, ‘’yayla dönüşü hazırlığımız başladı. Komşularla bir araya gelip kış hazırlığı için (keşik-imece) yaparak her evin ekmeğini hazırlar, peynirini derilere basar soğuk hava deposuna göndeririz. İşimizi bitirince de çalmasını bilen sazını alır bilmeyen de çay demler dağıtır. Bizim yayla dönüşümüz sazlı sözlü neşe içerisinde olur. Yayla dönüşü hazırlığı başladığında özellikle kadınlar en temiz elbiselerini giyer yaylalara ait anılarını anlatır.

Ben de anılarımı sazımla anlatırım. Yörük geleneğinde kullanılan eski kullanılmış eşyalar ile genç kızların yeni işlediği danteller ve eskiler sergiye çıkartılır. Sergilenen eşyalar içinde 100 yıl önce dokunan el dokuması çullar, namazlağı ve kıl çuvalları ve yere serilen kilimler bulunur.  Bu geleneği asırlardır yaşatmaya çalışıyoruz, bundan sonra da çocuklarımız yaşatacak inşallah’’ diye konuştu.

Yörükler yayla dönüşü için tüm hazırlıkları tamamlayarak göç zamanını beklemeye başladılar.