Kızkalesi Film Festivalinde Muhteşem Final
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert


Kızkalesi Film Festivalinde Muhteşem Final

Erdemli Belediyesi ile Mersin Sinema Derneğinin ortaklaşa düzenlediği “1.Kızkalesi film festivali’’ sona erdi. Festival kapsamında dereceye giren filmlere de ödülleri verildi.

Kızkalesi Film Festivalinde Muhteşem Final
Bu içerik 1553 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Kızkalesi Barbarossa Hotel bahçesinde düzenlenen ödül töreninde konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, film festivalinin ilçenin özellikle de tarihi ve kültürel değerlerini tanıtması açısından önemli olduğunu söyledi.

Film festivaline katılan senarist, oyuncu, yönetmen ve kameramanlara teşekkür eden Kula, ‘’Erdemli belediyesinin bu güzel girişimi hem bölgenin tanıtımına hem de film sektörüne taze kan olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da konuşmasında, ‘1.Kızkalesi film festivali’’ ne 306 film başvurusu yapıldığını. 30 film yarışmaya hak kazanırken 55 film ise sinemaseverlerle buluşturulduğunu söyledi.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen ‘’1. Kızkalesi film festivali’’ ne sanal değil fiziki başvurular sonucu 306 yapıt için başvuru yapıldığını belirten Tollu, filmlerin deneysel, belgesel ve kurmaca dallarında yarıştığını belirterek şöyle konuştu:

‘’Erdemli ilçemizin kültür ve sanat kenti olması adına belediye olarak çok ciddi gayretler içindeyiz. Örnek vermek gerekir ise geçtiğimiz haftalarda 2 bin 500 yıl sonra Elaiussa Sebaste antik kentindeki tiyatro yapılarının içinde tiyatro günleri düzenledik. Ayrıca Yerel Medya günleri düzenleyerek hem yerel medyanın içinde bulunduğu sıkıntıları ve sıkıntıların aşılmasına yönelik akademik çalışmalar yürütürken diğer taraftan da yurdun çeşitli bölgelerinden gelen gazeteci dostlarımıza öncelikli olarak tarihi Kızkalesi olmak üzere bölgemizi tanıttık. Dünyada kullanılan 50 yabancı dilde bölgemizin tanıtımını 2 milyar 670 milyar insana ilçemiz Erdemliyi tanıtma gayreti içinde olduk. Bugün de ‘’1.Kızkalesi film festivali’’ ni düzenleyerek ilçemizi tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün burada festival kapsamında düzenlenen kısa film festivalinde dereceye giren filmlerimize ödüller vereceğiz. Temennimiz bu festivalin geleneksel hale gelmesidir. Festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.

1. Kızkalesi Film Festivali’’ nde dereceye giren film ve yönetmenleri şöyle: 

Kurmaca Dalı

1. Sirayet / Nuri Cihan Özdoğan

2. Bir iş Görüşmesi Hikayesi / Alkım Özmen

3. Hikâyeci / Anıl Güldoğan

Belgesel Dalı

1. Kurbağa Avcıları / Batuhan Kurt

2. Bir Göç Hikayesi / Şenol Çöm

3. Saksak Bir Tütün Belgeseli / Turan Kubilay

Deneysel Dalı

1. Rüyamda Ölü Gördüm / Ece Kınacı

2. Kırmızı Başlıklı Kız / Melisa Tuğrul

3. Tablo / Mert İnan

Jüri Özel Ödülü

Ah Bir Ataş Ver / Gökhan Kaya

Timşel / Serkan Uzunyol

Özel emek ödülü ise Mersin’in ilk sinema temsilcilerinden Rüştü Aydın’a verildi. Ödüller, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, MHP ilçe başkanı Fatih Serin, CHP ilçe başkanı Ali Yardımcı, Demokrat Parti ilçe başkanı Veli Gürgah, Saadet Partisi ilçe başkanı Mehmet Yıldız, Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan tarafından takdim edildi. Ödül töreni sonrası yarışmada birincilik alan filmler gösterime sunuldu.

erdemli ajans kızkalesi film festivali erdemli belediyesi mükerrem tollu film festivali kızkalesi erdemli
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Serdal Kaya “Kadınlarımız Toplumumuzun Temel Taşıdır”
Serdal Kaya “Kadınlarımız Toplumumuzun Temel Taşıdır”
Bu Çocuklar Adam Olur
Bu Çocuklar Adam Olur
Başkan Dölek Güven Tazeledi
Başkan Dölek Güven Tazeledi
Çocuklar İçin Trafik Eğitim Parkuru
Çocuklar İçin Trafik Eğitim Parkuru