GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2018 18:18   Güncelleme : 16-09-2018 18:47

Kızkalesi’nde Yaz Bitmedi

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, UNESCO geçici miras listesinde yer alan Kızkalesi’nde tatilin kasım ayı sonuna kadar devam ettiğini söyledi.

Kızkalesi’nde Yaz Bitmedi

321 kilometrelik sahil şeridi ile Doğu Akdeniz'in önemli turizm merkezlerinden biri olan Kızkalesi'nde yaz hareketliliği devam ettiğini söyleyen Öztop yaptığı açıklamada Ramazan Bayramı ile başlayan doluluk oranının Kurban Bayramı ile doruğa çıktığını ve hala doluluk oranının sürdüğünü kaydetti.

Kızkalesi'ne tatile gelenlerin, tarihe tanıklık ettiğini ve Akdeniz’in serin sularında güneşlenip yüzdüğünü vurgulayarak şöyle konuştu:

‘’Yaz mevsiminin bitmesine rağmen yaşanan hareketlilik bölgedeki turizmcilerin de yüzünü güldürmeye devam ediyor. Son üç yıldır Mersin’li turizmci ölü sezon yaşamıştı ancak bu yıl üç yılın karşılığını verdi. Yaz sezonu bitmesine rağmen tatilcilerimiz denize girmeye devam ediyor. Özellikle yabancı tatilcilerimiz Eylül ayının sakin ve serinliğini tercih ediyor. Kızkalesi’nde tatil kasım ayı sonuna kadar devam eder.’’

Kızkalesi’nde yapılan her türlü sosyal faaliyetlerin bölgenin biraz daha tanınmasını sağladığını vurgulayan Öztop, 2018 yılı yaz sezonu bizler için iyi geldi 2019 yılının da iyi geçmesi için şimdiden hem dernek üyeleri hem de diğer turizmci arkaların çalışmalara başladığını ifade etti.

Mersin’in hem Yörük kültürünü hem de turizmi birlikte yaşadığına dikkat çeken Öztop, sahilden 25-30 dakikada yaylalara ve Yörüklerin olduğu bölgelere çıkılabildiğini anımsatarak, ‘’Mersin 321 kilometrelik sahil bandı ile Doğu Akdeniz’in en önemli turizm kenti. Bu kentte tatile gelenler sadece denizi kumu değil aynı zamanda 2 bin yıllık tarihi kalıntıları görmekte, 25-30 dakika sonra yaylalarda Yörüklerle buluşmaktadır. Biz tatilcilerimize sadece denize girip kumda güneşlenmelerini değil aynı zamanda tarihi ve kültürel değerleri de gezmelerini öneriyoruz. Çünkü tatil sadece denize girmek ve yatmaktan ibaret değildir’’ şeklinde konuştu.