EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-09-2018 18:50   Güncelleme : 12-09-2018 19:16

Erdemli’de Limon Hasadı ‘Bismillah’la Başladı

Türkiye’nin Limon üretiminin %60’ının üretildiği Mersin’in Erdemli ilçesinde erkenci tür olan mayer limon hasadı ‘Bismillah’la ve 1,50 ile 2 tl fiyatla başladı.

Erdemli’de Limon Hasadı ‘Bismillah’la Başladı

Erdemli’ye bağlı Sarıyer Mahallesinde Hasan Karaca’ya ait limon bahçesindeki hasada katılan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, limon hasadının hayırlı ve bol kazançlı olması dileğinde bulundu. Tollu, limon kesimi yapan işçilere cezerye ikramında bulundu.

Tollu gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdemli’de 110 bin dönüm arazide limon yetiştiriciliği yapıldığını yıllık ortalama 400-450 bin ton limon üretildiğini belirtti.

Mayer cinsi limon hasadının yaklaşık 2 ay devam edeceğini ifade eden Tollu, mayer cinsi limonun ardından küt diken olarak adlandırılan limon ürünün hasadına başlanılacağını kaydetti.

Yeni sezonun tüm çiftçilere hayırlı olması dileğinde bulunan Tollu, ‘’Belediye olarak ilçemizde üretilen narenciye ve sebzelerin isim patentini almak için çalışma başlattık. Öncelikle Limon, Domates ve Muz’un isim patentini alacağız. Ardından ilçemizde Paketleme ve limonata fabrikası kurulması için çalışacağız. Erdemli halkı çalışkan bir toplum. Taşı toprak yapıp sebze meyve üreten bir halk’’ dedi.

Limon üreticisi Hasan Karaca ise Erdemli’de mayer cinsi limon üreticiliği yaptığını dile getirerek, ‘’Şuanda dalında 1 lira 50 kuruş ile 2 lira arasında  alıcı buluyor. Şuanda limon fiyatları iyi. İnşallah sezon sonuna kadar fiyatlarımız biraz daha yükselir. Bir yıl emek verdiğimiz bahçelerimizde limonumuzu hasat ediyoruz. Bütün çiftçilerimize bol kazançlı sezon diliyorum’’ diye belirtti.

Mayer cinsi limonun şuanda Rusya, Ukrayna, Azerbaycan gibi ülkelerinden talep geldiğini dile getiren Ziraat Mühendisi ve limon üreticisi Aşkın Şahin de Erdemli’de üretilen limonun kalitesi ve aroması çok güzel olduğunu söyledi.

Küçük boy limonun Azerbaycan ve Kuzey Irak’ı ihraç edildiğini, iri boy limonların ise Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere balkan ülkelerine ihraç edildiğini ve yoğun talebin olduğunu vurgulayan Şahin, ‘’Mayer limon yeşil iken tadı biraz ekşimtırak sararmaya başladığında ise portakal tadını alıyor. Yeni sezonun tüm üreticilerimize bol bereketli olmasını diliyorum’’ diye konuştu.