KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-09-2018 15:09   Güncelleme : 10-09-2018 15:09

Erdemli’de Bağcılık Tanrısı Heykeli Bulundu

Kumkuyu Mahallesi Akkale Antik Liman Yerleşimi’nde 2. Etap kazı çalışmaları sona erdi. Kazı esnasında Antik Yunan mitolojisinde şarap ve bağcılık, tanrısı olarak bilinen Dionysos’un heykelinin baş kısmı bulundu.

Erdemli’de Bağcılık Tanrısı Heykeli Bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve desteği ile Mersin Müzesi ve Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu’nun başkanlığında başlatılan kazı iki etap halinde gerçekleştirildi. 2018 kazılarına Mersin Valiliği ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası da destek sağladı.

Kazı başkanı Aydınoğlu kazı hakkında Erdemli Ticaret Odası Başkanı Orhan Sarı ile gazetecilere bilgi verdi. Akkale Antik Liman kentinin Geç Roma döneminde kurulduğunu İS. 72 yılında Roma imparatorluğuna bağlandığını söyledi.

Denize hâkim bir noktada bulunan antik kentte büyük bir zeytinyağı ihraç merkezi bulunduğunu belirten Aydınoğlu, Akkale'de 15 bin ton zeytinyağı alabilecek kapasitedeki sarnıcın halen ayakta olduğunu belirtti.

Akkale antik kentinin Lamos (Limonlu) nehrine oldukça yakın konumu ile gerek ekonomik gerekse stratejik açıdan önemli bir noktada yer aldığını ifade eden Aydınoğlu, Doğal limanlarının oluşmasına olanak sağlayan dağlık coğrafyanın ve topografyanın hissedilir şekilde değişmeye başladığı alanda kurulmuş olan Akkale, aynı zamanda, bölgenin art alanlarındaki kırsal yerleşimler ile bağlantılı antik yol rotaları üzerinde bulunduğunu anımsattı.

Aydınoğlu şunları ifade etti: ‘’Bu haliyle Akkale antik yerleşiminin deniz ticareti açısından önemli bir noktadadır. Sahip olduğu hamam, konaklama mekanı, büyük sarnıç ve deniz feneriyle ticaret gemilerinin ihtiyacını karşılayan bir konaklama noktası olduğu anlaşılmaktadır.

Akkale Antik Liman Yerleşimi gerek art bölgesindeki Antik Dönemin önemli ürünü olan zeytinyağı için bir ihraç noktası, gerekse de sahip olduğu, bölgedeki en büyük kapalı sarnıçlardan biri ile önemli bir su temin noktasıdır. Sadece Büyük Sarnıç’ın yaklaşık 7 milyon litre su tutma kapasitesi olduğu hesaplanmıştır. Yerleşimdeki hamam yapısı da bu düşünceyi desteklemektedir. Sahil boyunca antik kentler su taşıyan siteme ait su kemerlerinden biri hemen Akkale’nin yakınında yer alır. Yerleşimin merkezinde yer alan büyük yapı bir konaklama mekanı/han olarak kullanılmıştır. Yerleşimde bir deniz fenerinin de bulunması Akkale’nin Antik Dönemde deniz ticaret yolları açısından ne derece önemli olduğunu göstermektedir.

Yerleşimde yer alan Kubbeli Anıt Mezar, üç katlı olması sebebiyle ender bir örnektir. Bu kubbeli anıt mezar 9.93 x 10.63 metre ölçüleri ile kareye yakın bir plan göstermektedir. 2018 kazılarında bu anıtın içerisinde 6 mezar açığa çıkarılmıştır. Mezarların içerisindeki dolguda çok sayıda mimari plastik parçalar, yazıt parçaları ve iskeletler ele geçirilmiştir.

Kubbeli Anıt Mezar ile Han yapısı ve Büyük Sarnıç arasında kalan alanda gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Kubbeli Mezar Anıtı’nın etrafını çevreleyen taş döşemeye rastlanılmış ve bu döşemenin Meydan boyunca devam ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca, Hamam Caddesi olarak adlandırılan cadde kazılmış ve buradaki caddenin zemin döşemesi açığa çıkarılmıştır. Bu caddenin bir kapı ile Kubbeli Anıt Mezar önündeki meydana bağlandığı da açığa çıkarılmıştır.’’

-‘’Şarap ve üzüm tanrısı heykeli bulundu’’-

Akkale ören yerinde sürdürülen arkeolojik kazılarda bir Dionysos heykeli başının bulunduğunu dile getiren kazı başkanı Aydınoğlu, ‘’Oldukça sağlam ele geçen heykel başının Genç Dionysos olarak adlandırılan heykele ait olduğu bilinmektedir.  Heykelin saçları asma yaprakları ve üzüm salkımlarından yapılmıştır. Sahip olduğu kaliteli işçilik ile heykelin MS 2 yüzyıl ortasına (yaklaşık MS 160 yılları) tarihlendiği düşünülmektedir.

Dionysos Antik Yunan mitolojisinde şarap ve bağcılık, tanrısıdır. Üzüm ve şarap üretimi antik dünyada çok önemli ekonomik ürünlerdir ve mitolojide bir tanrıyla temsil edilmesi anlaşılmayacak bir durum değildir. Antik dönemde bağbozumu vakti geldiğinde bu bağların meyveleri toplanarak çok eski bir bilgiyle şaraba dönüştürülüyor. Bu süreç, arka planda, insanın yaşamak için doğaya bağlı oluşunu, bereket, bolluk ya da kıtlık fikrini, başına buyruk doğanın ehlileştirilmesini ve evcilleştirilmesini, ürünlerin işlenerek kültüre dönüştürülmesini, nihayet bu ürünlerin insan üzerindeki etkilerini içeriyor. İşte bu yüzden Dionysos, sadece şarabın değil, bağların ve üzüm hasadının tanrısıdır. Bu heykelin bu antik kentte bulunmadı da bizler açısından önemlidir’’ diye belirtti.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı da yaptığı açıklamada, Akkale Antik Liman kentinde başlatılan kazı çalışması ile bölge tarihinin gün yüzüne çıkartılacağını belirtti.

ETSO olarak bu tür kültürel etkinliklere desteklerinin süreceğini kaydeden Sarı, Akkale antik kenti kazısının tamamlanmasının ardından yeni projelerin de hazırlanacağını vurguladı.

Akkale Antik Kenti kazı çalışmalarına Çukurova Kalkınma Ajansı’nın sağladığı proje desteğiyle bir Çevre Düzenleme ve Restorasyon projesi Fizibilite Araştırması da gerçekleştirildiğini anımsatan Sarı, ‘’Bu süreçte, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği, Mersin Üniversitesi Kilikia Arkeolojisi Araştırma Merkezi, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Mersin Müze Müdürlüğü, Erdemli Sanayi ve Ticaret Odası, Erdemli Belediyesi, Erdemli Kaymakamlığı projeye katkı sağlamıştır’’ diye konuştu.