SPOR
Giriş Tarihi : 29-08-2018 10:48   Güncelleme : 29-08-2018 10:48

Sarıkaya’da Karakucak Güreş şenliği

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 24-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 5. Geleneksel Karakucak Güreşleri'nin beşinci gününde yiğitler Erdemli’nin Sarıkaya Yaylası’nda er meydanına çıktı. Kenan Gör, kıyasıya kozunu paylaştığı rakibini yenerek başpehlivanlık unvanını kazandı.

Sarıkaya’da Karakucak Güreş şenliği

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos Büyük Taarruz ve Zafer Bayramı etkinleri kapsamında düzenlenen 5'inci Geleneksel Karakucak Güreşleri, Erdemli’nin Sarıkaya Yaylası’nda devam etti. Minikler, yıldızlar ve büyükler olarak 3 farklı kategoride düzenlenen mücadelelerde pehlivanlar kıyasıya mücadele etti.

Dünyada ve Avrupada kazandığı ödüllerle ülkemizi gururlandıran güreşçiler ile birbirinden yiğit nice güreşçinin mücadele ettiği müsabakalarını izleyenler arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, 21. Dönem MHP Mersin Milletvekili Yalçın Kaya, 24. ve 25. Dönem MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, Erdemli Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Cevat Şahin, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Başkan Kocamaz: “2019’da da aynı şevk ve heyecanla yolumuza devam edeceğiz”

Sarıkaya Yaylası’nda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Bu güzel mekânda, bu pehlivanlarımıza destek vermek üzere buraya kadar geldiğiniz ve bu mekânı şereflendirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 30 Mart 2014 öncesi Mersin’in her tarafını olduğu gibi Erdemli’yi de dağıyla taşıyla ovasıyla, deniziyle adım adım dolaştık ve sizlerden bir görev talep ettik. Şunu söyledik; ‘Biz Mersin’i dolaştıkça hizmet konusunda ne kadar aç olduğunu, hizmetlerden ne kadar nasipsiz kaldığını gittiğimiz her yerde görüyoruz. Dolayısıyla bize yetkiyi verirseniz biz hizmeti kırsaldan merkeze doğru götürerek en azından bugüne kadar yaşanan adaletsizliği ortadan kaldıracak ve Mersin’i topyekûn inşallah hak ettiği yere getireceğiz’ dedik. O günden bu yana gece gündüz demeden Mersin’in mahalli müşterek ihtiyaçlarını gidermek için bütün ekibimizle birlikte çalışıyoruz. İnşallah 2019’da da aynı şevk ve heyecanla, sizlerin dua ve destekleriyle yolumuza devam edeceğiz. Mersin’i hak ettiği yere hep birlikte getireceğiz” dedi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise Hakkari’de askeri aracın devrilmesi sonucu şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet dileyerek, “Sözlerime başlamadan önce bugün Hakkari Şemdinli’de askeri aracın devrilmesi sonucu 2 askerimiz şehit, 7 askerimiz de yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamanın bedeli ağır. Yıllardır bu bedeli hep beraber ödüyoruz. Bu topraklarda biz bir ve beraber olduğumuz sürece ezan susmayacak, bayrak inmeyecek, vatan bölünmeyecek” şeklinde konuştu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise, “2014 sonrasında bu memleketin çok daha nitelikli hizmet aldığı, çok daha kaliteli hizmet aldığını vicdan sahibi herkes hakkını teslim eder diye düşünüyorum. Dünde bir şekilde koca koca iktidarlar geldi, buralarda hizmet sundular fakat 2014 yılından sonra sunulan hizmetlerin kat ve kat fazla olduğunu görüyoruz. Bu işi bilen, ehil ve liyakatli insanları iş başına getirdiğinizde hizmetin de ardı arkası bitmez” ifadelerini kullandı.

Güreş alanını dolduran vatandaşlar izledikleri güreş müsabakasında heyecan dolu dakikalar yaşadı. Sarıkaya Yaylası’nda gerçekleşen ve yoğun katılımın olduğu güreşlerde Kenan Gör kıyasıya kozunu paylaştığı rakibini yenerek başpehlivanlık unvanını kazandı. Başpehlivanlık için ter döken Eren Duran ikinciliği göğüslerken, Hüseyin Civelek ve Ahmet Selbest üçüncülüğü paylaştılar.

Dereceye giren güreşçilere ödüllerini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyeleri verdi.

Güreş müsabakalarının hemen ardından gerçekleştirilen ödül töreni sonrası Ahmet Şafak, Deniz Toprak​ ile Ahmet Öngel konser verdi. Sanatçıların seslendirdiği şarkılar ve türküler eşlinde Erdemli halkı tadına doyulmaz bir gece geçirdi.