KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-08-2018 16:13   Güncelleme : 28-08-2018 16:20

Ayaş Antik Kenti Günyüzüne Çıkarılacak

Ayaş Mahallesindeki Elaiussa Sebaste Antik Kentinde 23. Dönem kazı çalışmaları 5 ayrı noktadan başladı. Kazı çalışmaları 24 Ekim tarihine kazar sürecek.

Ayaş Antik Kenti Günyüzüne Çıkarılacak

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile  Bizans ve Roma dönemlerine ait nekropol, antik tiyatro, sarnıç ve su kemerlerinin bulunduğu 23. Dönem kazı çalışmalarında 9 işçi olmak üzere Türk ve İtalyan uzmanlardan oluşan 24 kişi görev yapacak.

Kazı başkanlığını yürüten İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Annalisa Polosa gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin zengin bir tarihe sahip olduğunu söyleyerek 23. Dönem kazı çalışmalarına başlandığını söyledi.

Polosa, 1995 yılından bugüne Ayaş Elaiussa Sebaste’de yapılan kazı çalışmalarının bu yıl 23’üncüsünde 9’u işçi olmak üzere Türk ve İtalyan uzmanlardan oluşan 24 kişinin görev alacağını söyledi.

Ayaş Elaiussa Sebaste antik kentinin çok geniş alana sahip olduğunu dile getiren Polosa, kazı ekibinin burada yapacağı kazı çalışmaları ile tarihi gün yüzüne çıkartma çabası içinde olduklarını belirtti.

Polosa,  ‘’Çalışmalarımız boyunca Jeolojik, Adanın antik dönemine ait kullanımı, Büyük hamamın giriş kısmının kazı çalışması, Küçük hamam kazı çalışması, Erken dönem ve geç dönem yollarının çalışması gibi değişik kazı faaliyetlerimiz olacak’’ dedi.

Ayaş Elaiussa Sebaste kentinde antik değer taşıyan kültürel varlıklar nedeni ile bölgenin adeta bir üstü açık arkeoloji müzesini andırdığını ve her taşının altından tarihin fışkırdığını dile getiren Polosa şöyle konuştu: 


‘’23 yıl önce başlanılan Antik kentte yapılan kazı çalışmalarına bakıldığında ortaya, Antik Tiyatro, Agora, Bazilika, Tapınak, Bizans Sarayı, hamamlar, nekropoller ve 2 limanın çıktığını yapılacak kazılarda daha kıymetli eserlerin ortaya çıkacağına inanıyoruz.’

Ayaş’ta bulunan Elaiussa Sebaste’nin kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Arkeopark yapılması konusunda çalışmaların yapılacağını ifade eden Polosa, amaçlarının bu tür tarihi yerlerin halka açılarak vatandaşlarında gelmesi ve buraları görmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Bu yerlerde tiyatronun yanı sıra değişik etkinlikler yapılarak tanınmasının hedeflendiğini kaydeden Polosa, ‘’Bu yıl Erdemli Belediyesi tarafından Tiyatro Festivali düzenlendi. Burada yapılan Festival sayesinde birçok insan buraya kadar gelerek bu tarihi yerleri görme fırsatını buldu. Festivali Türk kazı başkan yardımcısı Dr. Asena Kızılaslanoğlu da 2 bin yıl sonra antik tiyatroda tiyatro izledi. Şimdi biz burada Uluslararası tiyatroların sahne alması için sahne alanında genişletme ve düzenleme yapacağız’’ diye belirtti.

23. Dönem kazı çalışmalarının başlaması ile birlikte Elaiussa Sebaste’de hareketliliğin olduğunu kaydeden Prof. Dr. Annalisa Polosa; 24 kişilik ekibimizle başlattığımız kazı çalışmalarımız 24 Ekimde sona ereceğini kaydetti.

Polosa, ‘’Bu dönemde kazı çalışmalarımızda bizlere destek veren Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına, İtalya Dış İşleri Bakanlığına, Erdemli Kaymakamlığına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Erdemli Belediyesine ve Roma La Sapienza Üniversitesine çok teşekkür ederim’’ şeklinde konuştu.