KADIN
Giriş Tarihi : 27-08-2018 17:54   Güncelleme : 27-08-2018 18:00

Bal Üretimine Kadın Eli, Bayan Arıcılar Bal Sağdı

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) müdürlüğü bünyesinde Hüsametli Mahallesinde açılan arıcılık kursuna bayanların ilgisi her geçen gün arttığı bildirildi.

Bal Üretimine Kadın Eli, Bayan Arıcılar Bal Sağdı

Hüsametli Mahallesinde usta öğretici Zeynep Yıldız Mavi nezaretinde açılan 72 saatlik arıcılık kursunda pratik eğitimin yanında uygulamalı eğitimi de Torosların zirvesindeki 2 bin 500 rakımında Musa Bozuldu yaylasında alıyor.

Arıcılık meslek edinme kursuna katılan 26 kursiyerden 11 tanesinin bayan olduğunu söyleyen kurs eğitmeni Zeynep Yıldız Mavi, gazetecilere yaptığı açıklamada ‘’Artık kaliteli bal üretiminde kadınlarımız da var. Bal üretimine kadın eli değiyor’’ dedi.

Açılan arıcılık kursuna erkeklerin yanında kadınların da büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Mavi, kursiyerlere arı yetiştiriciliği konusunda her türlü bilgi ve eğitimi verdiklerini söyledi.

Osman Eser’e ait arı kovanlarında uygulamalı olarak eğitim verdiklerini kaydeden Mavi, ‘’Bayan Kursiyerlerimize kovanların bakımı, arıların bakımı ve düzeni, bal alınacak çiçeklerin genel bilgileri, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konusunda bilgi veriyoruz. Bayanların arıcılık mesleğine olan ilgisi bir bayan olarak beni de çok mutlu ediyor. Toros dağları Türkiye’nin çiçek çeşidi bakımından en zengin olan yerleridir. Çok kaliteli bal üretimi yapılıyor. Bu zenginlikte bayanlarımızın bal üretimine katkı sağlayıp hem meslek edinip, hem de ekonomik gelir elde etmeleri çok kolay. Artık bundan sonra Toroslarda üretilen ballara kadın eli değecek’’ diye konuştu.

Hüsametli Mahallesi muhtarı Faruk Eser ise yaptığı açıklamada, Toros dağlarında koyun keçi otlatan Yörük kadınlarımız şimdi arıcılık mesleğine merak sardı ve başarılı da oluyorlar. Artık, Yörük kadınlarının elinde eğitimini aldıkları arıcılık mesleği olacak bu yönden de çok sevinçliyiz.

Yılın büyük bölümünü evlerinden kilometre uzaklıkta Torosların zirvesinde geçiren Yörük kadınlarının aile ve hayvan bakımından arta kalan bölümde arıcılık kursuna katılmalarının takdir edilecek bir cesaret olduğunu vurguladı.

Arıcılık kursuna katılan 52 yaşındaki Durdane Külar, ‘’Mahallemize açılan arıcılık kursuna katılmak için müracaat ettim ve kursa katıldım. Arıcılık sadece erkek mesleği olarak bilenler yanılıyor. Bizler de bu mesleği öğreneceğiz ve arıcılık yapacağız. Ben çok mutluyum bütün bayanlara arıcılık mesleğini tavsiye ediyorum’’ diye belirtti.

Kursun en genç üyesi 18 yaşındaki Şule Keskin ise ‘’Ben arıları çok seviyorum. Arıcılık kursuna katıldım ve arıcılık mesleğini öğreniyorum. Şuanda kovanlarla uygulamalı eğitim alıyoruz. Arıların sesini duymak bana mutluluk veriyor. Çok güzel ve çalışkan hayvanlar. Ben de arıcı olmak istediğim için bu kursa katıldım. Artık Toros dağlarındaki balların üretimine bizler katkı sunacağız. Bütün bayan arkadaşlara arıcılık mesleğini tavsiye ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Musa Bozulduğu Mevkiinde arıcılık yapan Osman Eser ise; Bugün buraya arıcı olmak isteyen bayan kursiyerler gelerek kovanlarımız üzerinde eğitim aldılar. Ben de arıcı olarak çok mutlu oldum. Binlerce çeşit çiçeklerin bulunduğu Toros dağlarının zirvesinde bayanlarımızın arıcılığa olan ilgisi sevindirici. Çünkü bu bölgede arıcılık yapmak hem zevkli hem de kolay. Ben Arıcılık kursuna katılan bütün bayanlarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum’’ ifadesini kullandı.

Kursa katılan bayanlar arı kovanlarını açıp, petekleri inceleyerek arıcılık konusunda gün boyu pratik eğitim aldılar. Yaylada üretilen Toros balından kursa katılanlara ikramlarda bulunuldu.