SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-10-2016 20:09   Güncelleme : 03-10-2016 20:22

Yaralı Leylekler İyileştirildi. Doğal Hayata Bırakıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahmet Çörtük, çeşitli sebeplerden dolayı yaralanan 13 adet Leylek 2 adet Martı ve 1 adet gri balıkçıl kuşunun Tarsus Hayvanat Bahçesinde 6 aylık tedavilerinin tamamlanmasının ardından Silifke ilçesindeki Göksu Deltası Sulak Alanında doğaya bırakıldığını bildirdi.

Yaralı Leylekler İyileştirildi. Doğal Hayata Bırakıldı

Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar  Şube Müdürü Ahmet Çörtük, tedavi ettirilen yaban hayvanları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yaralanan Yaban Hayvanlarının tedavileri yapılıp tekrar Doğal yaşam ortamlarına salınmasının Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uhdesinde olduğunu belirtti.

Bu kapsamda Kurumumuz ile Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Belediyeler ile protokoller yapılmaktadır. İlimizde Doğada yaralanan Tüm Yaban Hayvanları ile ilgili gelen ihbarlar Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından anında değerlendirildiğini kaydeden Çörtük,  ‘’Tedavisi kısa sürüyorsa Kurumumuzca tedavisi yapılıp doğaya salınıyor. Eğer tedavileri uzun sürüyorsa Tarsus ilçemizde bulunan hayvan Parkına gönderilip tedavileri tamamlanır tamamlanmaz Doğal yaşam ortamına bırakılıyor. Tedavileri tamamlanan 13 adet Leylek, 2 adet Martı ve 1 adet gri balıkçıl kuşu Göksu Deltası Sulak Alanına bırakılmıştır. Çünkü Göksu deltası Sulak Alanı Ramsar Alanı olup Kuş Göç yolu üzerindedir. Zaman olarak ta tamda Leyleklerin Göç zamanı olup doğal yaşam ortamına bırakılan leylekler kendi ırklarıyla beraber göç edeceklerdir" dedi.