EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-08-2018 17:57   Güncelleme : 14-08-2018 17:57

Dikkat! Son Gün 27 Ağustos! Fırsatı Kaçırmayın

Vergi Borçları ve Belediye borçlarının yapılandırılması için son gün 27 Ağustos Pazartesi günü..

Dikkat! Son Gün 27 Ağustos! Fırsatı Kaçırmayın

Mersin Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör yaptığı yazılı basın açıklamasıyla borcu olan vatandaşların bu fırsatı kaçırmamasını istedi.

Güngör şunları kaydetti; “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun” başvuru süresi,  27/Ağustos/2018 tarihine kadar uzatılmıştır. Başvurular 27 Ağustos 2018 gününe kadar bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yolu ile ya da Gelir İdaresi Başkanlığının (www.gib.gov.tr) ve e-devlet (www.turkiye.gov.tr) adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecektir.”

“Vatandaşlarımızın yapılandırma başvurularında yoğunlukla karşılaşmaması açısından son günleri beklemeksizin yapılandırma taleplerini yapmaları işlemlerin kolaylığı açısından önemlidir. Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr  adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla veya Mersin Vergi Dairesi Başkanlığımıza bizzat gelerek cevap alabilirsiniz. Vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularını en kısa sürede sonuçlandıracaklardır.”

BORCUNUZU SORGULAYIN

“Vergi borcunuz olup olmadığını sorgulamayı unutmayın. Toplumun her kesimini ilgilendiren birikmiş borçların faizsiz ve zamsız indirimli bir şekilde ödeme imkanı sunan Yapılandırma Kanunu kapsamında her vatandaşın borcu olup olmadığını sorgulaması büyük önem arz etmektedir.” Mersin Vergi Dairesi Başkanlığımıza yapılandırma kapsamında müracaatlar üst seviyede olup; kanun kapsamındaki henüz müracaat edilmeyen borçlar küçük rakamlardan ve toplumun büyük kesimini ilgilendiren ve unutulması muhtemel olan, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik Para Cezaları, Askerlik, Seçim, Nüfus Para Cezaları, Karayolları Taşıma Kanununa göre kesilen para cezaları Öğrenim Katkı Kredisi borçları ve Ecrimisiller gibi alacaklar olduğundan vatandaşlar tarafından borç sorgulaması yapılması çok önemlidir. Mükelleflerimizin E-Devlet (www.turkiye.gov.tr), Gelir İdaresi Başkanlığı (www.gib.gov.tr) veya Vergi Dairelerinden vergi borç sorgulaması yapması ve yapılandırma kapsamında borçları bulunmakta ise başvurularını yapıp indirimli bir şekilde borçlarını yapılandırmaları büyük fayda sunmaktadır.

            Ayrıca; 

Peşin ödeyin, kazançlı çıkın.

Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;

Katsayı alınmıyor,

Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılıyor.

Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %25 indirim yapılıyor.

Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %50 indirim yapılıyor.” Dedi.