GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-08-2018 15:44   Güncelleme : 13-08-2018 15:44

Sorkun Barajından 60 bin Dekar Alan Sulanacak

Erdemli Kaymakamı Avni Kula yapımı devam eden Sorgun Barajında incelemelerde bulundu, firma yetkilisi Ali Çakmakçı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sorkun Barajından 60 bin Dekar Alan Sulanacak

Sorgun Barajı inşaatı çalışmaları hakkında gazetecilere bilgi veren Kula, 2020 yılı Aralık ayında bitirilmesi hedeflenen Sorgun Barajı tamamlandığında 53 milyon metreküplük su tutacağını ve 60 bin dekar verimli alanın suyla buluşacağını söyledi.

Kula, barajın gövde yüksekliğinin 109 metre olduğunu, 70 metre yüksekliğe ulaşıldığını geriye ise 39 metrelik mesafenin kaldığını söyledi.

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 15 Şubat 2014 tarihinde temelinin atıldığını vurgulayan kaymakam Kula, barajın tamamlanmasının ardından depolanacak 53 milyon metreküplük su ile Çiriş, Gücüş, Çiftepınar, Dağlı, Tömük, Çamlı, Fakılı, Karahıdırlı, Pınarbaşı, İlemin Kösbucağı, Arslanlı, Hüsametli, Kocahasanlı, Kayacı ve Köypınarı mahallelerine ait arazilere sulama suyu temin edilerek verimli toprakların suyla buluşturulacağını kaydetti.

3 milyon metreküp gövde dolgusu yapılarak inşa edilecek Sorgun Barajı’nda, derivasyon tüneli, su alma yapısı ve dolu savak kazılarının ise yüzde 96’sının tamamlandığını bildiren Kula,  Sorgun Barajı’nda ayrıca kurulacak olan santral ile yıllık yaklaşık 38 milyon kilowatt saat enerji üretimi gerçekleştirileceğini vurguladı.


Barajın tamamlanmasının ardından sulama projesinin de hizmete alınacağını anımsatan kula,  sulama alanında dekar başına 750 TL gelir artışı, ülke ekonomisine ise yıllık 45 milyon TL katkı sağlanacağı, proje ile 12 bin kişiye istihdam alanı sağlanmasının da hedeflendiği kaydetti.