EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-08-2018 18:28   Güncelleme : 09-08-2018 18:28

İşkur Erdemli'den Engelli Girişimciye Çok Güzel Destek

İŞKUR desteğinde işitme engelli genç girişimci Tahmine Can’ın açtığı A’dan Z’ye kuaför salonu törenle hizmete girdi.

İşkur Erdemli'den Engelli Girişimciye Çok Güzel Destek

Erdemli Hastanesi karşısında açılan işyerinin açılışına Erdemli Kaymakamı, Belediye Başkan Vekili Şevki Şevk, Garnizon ve Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Derin, AK Parti Erdemli ilçe Başkanı Mehmet Topçu, yönetim kurulu üyeleri, İş Kur Erdemli Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Doğan, Esnaf Odası Başkanı Halil Metik ve davetliler katıldı.

Açılış öncesi saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu Kur’anı Kerim tilaveti yapıldı. İlk konuşmayı genç girişimci ve işitme engelli Tahmine Can’ın annesi Gül Eyvazova Can, işitme engelli olmasına rağmen kızımın girişimci ruhunu ön plana çıkartmasını desteklediğini söyledi. Can, işyeri açılmasında desteğini esirgemeyen İş-kur yetkililerine teşekkür etti.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu Erdemli Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Doğan da yaptığı konuşmada, Türkiye İş Kurumunun öncülüğünde hazırlanan ve Kendi İşyerini Kurma Projesi kapsamında açılan A’dan Z’ye Kuaför ve Güzellik Salonu açılışını birlikte yaptıklarını söyledi.

Türkiye İş Kurumu vizyonunun etkin ve yenilikçi, akılcı, sürdürülebilir ve kapsayıcı tedbirlerle istihdamı arttırmak ve  kamu istihdam hizmetleri alanında uluslararası düzeyde lider bir kurum olduğunu belirten Doğan şöyle konuştu:

‘’Özellikle Engelli vatandaşlarımızın istihdamı için aktif politikalar üretmekte ve üretilen politikaları hızla hayata geçirmektedir. Meslek Edindirme Kursları, İşbaşı Eğitim Programı, Özel Politika ve Uygulamalar, Kendi İşyerini Kurma Projeleri ile özellikle İşgücü piyasasında dezavantajlı durumda olan vatandaşlarımıza 81 İl Müdürlüğü, 77 Hizmet Merkezi ve 2610 Hizmet noktasında tüm Türkiye’ye ulaşmaktadır.

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonca onayı verilen ve finanse edilen bu proje sadece Genç Girişimcimize değil İş fikrini etkileyen tüm bileşenlere istihdam olanağı sağlamaktadır. Bu nedenle Türkiye İş Kurumu Girişimcilik fikirlerine büyük önem vermektedir. Buradan hareketle yeteneklerini ve cesaretini yanına alarak Girişimcilik sürecine adım atmak isteyen tüm vatandaşlarımıza kapımız sonuna kadar açıktır. 

Bugün açılışı yapılmakta olan A’dan Z’ye Kuaför ve Güzellik Salonu projesi için Tehmine Can geçtiğimiz yıl Aralık ayında kurumumuza şahsen başvurmuştur.   Dört ay süren çalışmalarının neticelerine ise hep birlikte tanıklık etmekteyiz. Temennim A’dan Z’ye Kuaför ve Güzellik Salonunun işletme Vizyonu ile uzun yıllar varlığını devam ettirmesi yönündedir. Yeni işyeri hayırlı uğurlu olsun.’’

Erdemli Kaymakamı Avni Kula da yaptığı konuşmada, işitme engelli girişimcinin gösterdiği cesaretle yeni işyeri açmasından dolayı kutladığını belirtti. Bu tür girişimci insanların kendi ayakları üzerinde durmasının önemli olduğuna dikkat çeken Kula, yeni işyerinin hayırlı uğurlu olması dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından yeni işyerinin açılışı kurdelesi kesiminin ardından hizmete açıldı.