EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-08-2018 18:13   Güncelleme : 09-08-2018 18:13

Erdemli Halk Eğitimin AB Projeleri rekora gidiyor

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ömer Okur, Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve ASO tarafından hazırlanarak 2018 teklif çağrısı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansına sunduğu ‘’Yetişkin Eğitiminde Mültecilerin Eğitim Süreçlerine Adaptasyonu’’ isimli projenin kabul edildiğini bildirdi.

Erdemli Halk Eğitimin AB Projeleri rekora gidiyor

Okur, Erdemli HEM’in AB birliği nezdinde hazırlayarak Türkiye Ulusal Ajans tarafından kabul gören üçüncü projesi olduğunu Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak üçüncü projeyi kabul ettirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Suriye’ye yakınlığı sebebi ile 2011 sonrasında meydana gelen iç savaştan kaçarak Mersin’in çok sayıda göç aldığını belirterek proje hakkında bilgi verdi.

İlimizin aldığı göç bizim ilçemiz de dâhil pek çok ilçeyi etkilediğine dikkat çeken Okur, ‘’Bunun sonucu olarak da Erdemli Halk Eğitim Merkezi Mülteci ailelerin ülkemize adaptasyon ve meslek edinme alanında eğitim aldıkları bir kurum haline gelmiştir. Anayasamızın  'Kimse eğitim ve öğretim hakkında yoksun bırakılamaz.'  maddesinde belirtildiği gibi bu kişilerinde eğitim hakkı vardır. Yine Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan 'Taraf devletler, kişinin eğitim hakkını kabul ederler ve bu hakkın fırsat eşitliği temeli üzerinde tedricen gerçekleştirilmesi görüşü ile özellikle herkes için zorunlu ve parasız hale getirirler. ' maddesi de Erdemli Halk Eğitim Merkezi tarafından benimsenmiş ve Suriyeli mültecilere diğer öğrenicilerimiz gibi eşit haklar tanınmıştır’’ dedi.

Ülkemizdeki mültecilerde dil eğitim ile ilgili en önemli sorun olarak görüldüğünü ifade eden Okur, şöyle konuştu:

‘’Sorunların çözümüne Erdemli Halk Eğitim Merkezimiz elinden geldiği kadar çare olmaya çalışmakta ancak kurum ve personel kapasitesini daha iyi noktalara taşımak için 51.605 Avro bütçe ile kabul edilen proje kapsamında halk eğitim personeli Avusturya ve Yunanistan‘da ki proje ortakları ile işbirliği kapsamında Yetişkin Eğitiminde mültecilerle yaşanan sorunları giderecek eğitim yöntemleri geliştireceklerdir. Aynı zamanda 12 aylık proje süresince ülkemizin Mülteciler konusundaki tecrübeleri Avrupa’daki partnerlerimizle paylaşılacaktır.’’

Ömer Okur, proje koordinatörü Avni Taşyürek ile HEM Müdür Yardımcısı Ali Cila’ya projeye katkılarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.